Komentāri

Aprīlī visā pasaulē plašu ažiotāžu radīja “Panamas dokumenti”. Noplūdušie milzīgā apjoma slepenie dati atklāja, kā, izmantojot ofšoru kompānijas, turīgi cilvēki izvairījušies no nodokļu nomaksas.

No Panamas firmas “Mossack Fonseca” nopludināti vairāk nekā 11 miljoni dokumentu. Klajā nācis, ka ar šīs firmas palīdzību uzturēti pat kari, proti, Sīrijas valdībai izdevies apiet starptautiskās sankcijas un finansēt karadarbību ar ēnu uzņēmumu starpniecību. “Mossack Fonseca” sniegusi pakalpojumus arī citiem, pret kuriem bijušas noteiktas starptautiskās sankcijas. Tā rezultātā skandālu virpulī ierauta Krievijas, Islandes, Čīles, Pakistānas, Lielbritānijas, Francijas, Ukrainas un citu valstu politiskā elite.

Video “Mossack Fonseca” birojs

Panamas dokumentu skandāls liek atkāpties Islandes Ministru prezidentam Sigmunduram Gunnlaugsonam. To pieprasīja sašutušie Islandes iedzīvotāji, uzzinot, ka Gunnlaugsonam ar sievu ārzonās bijušas paslēptas bagātības. Atlūgumu uzrakstīt bijis spiests arī Čīles pretkorupcijas aģentūras vadītājs.

Savukārt Krievijā šai skandālā saskata kampaņu ar mērķi destabilizēt situāciju valstī. Lai gan dokumentos tiešā veidā neparādās Krievijas prezidenta Vladimira Putina vārds, redzams, ka prezidenta pietuvinātām personām caur ofšoriem izgājuši divi miljardi dolāru. Putins gan jebkādu saistību ar šo skandālu noraida, vainojot savus oponentus centienos destabilizēt Krieviju.

Video pasaules politiķi par Panamas dokumentiem

Panamas dokumentos parādījās arī Ukrainas prezidenta Petro Porošenko vārds, kurš gan skaidroja, ka ārzonu izmantojis tam, lai tieši publiskotu, nevis slēptu savu mantu. Savu ārvalstu kontu esamību prezidents nav noliedzis, bet sacījis, ka to izveide nepārkāpj likumu.

Vairākās valstīs tika sākta izmeklēšana. Starp tām Austrālija, Lielbritānija un arī Francija, jo gaismā nācis, ka Nacionālās frontes līderes Marinas Lepēnas palīgi izmantojuši ofšorus naudas slēpšanai.

Tikmēr tādās valstīs kā Pakistānā un Azerbaidžānā pieķertie politiķi attraukuši, ka ārzonu kontu izmantošana nav ar likumu aizliegta. Pakistānas valdības galva Navazs Šarifs tos sauc par apmelojumiem un pat izveidoja īpašu izmeklēšanas komisiju.

Arī Lielbritānija nepalika bez ievērības saistībā ar “Panamas dokumentu” skandālu. Pēc ilgākas tielēšanās Lielbritānijas premjers Deivids Kamerons atzinās, ka viņam savulaik piederējušas īpašuma daļas tēvam piederošā firmā, kuras viņš pārdevis, 4 mēnešus pirms stājies premjera amatā. Aizdomas par Kameronu saistību ar nodokļu nemaksāšanu iedragāja Lielbritānijas premjera reputāciju īsi pirms referenduma par valsts turpmāku dalību Eiropas Savienībā.

Vienlaikus pamatīgas galvassāpēs “Panamas dokumentu” skandāls radīja arī Argentīnas prezidentam Maurisio Makrī, par kura ofšora darījumiem prokuratūra sāka izmeklēšanu. Viņam pārmeta ļaunprātīgu informācijas noklusēšanu savās īpašuma deklarācijās.

Skandālā iesaistīta bija arī Eiropas Futbola asociāciju savienība, un izmeklēšanas ietvaros tika veikta kratīšana UEFA Ženēvas birojā. Noplūdušajos dokumentos var atrast arī aktiera Džekija Čana un futbolista Lionela Mesi vārdus. Tiesa, tas uzreiz neliecina par izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, tomēr bieži vien ofšora kompānijas tiek veidotas tieši šā iemesla dēļ.

Skandāls vērsās plašumā, un vietējiem likumsargi nācās pārmeklēt tajā iesaistīto juridiskās firmas “Mossack Fonseca” biroju. Par izmeklēšanas rezultātiem gan šaubas radīja tas, ka “Mossack Fonseca” līdzdibinātājam Ramonam Fonsekam Panamā ir liela politiskā ietekme. Viņš līdz pat šim gadam bija Panamas prezidenta padomnieks, un viņa uzņēmums panāca, ka vietējā prokuratūra citā kriminālprocesā izmeklē firmas datorsistēmu uzlaušanu, kas ļāva dokumentiem noplūst līdz medijiem.
“Mossack Fonseca” iesaisti jebkādos likumpārkāpumos noliedz. Uzņēmums uzstāj, ka tikai palīdzējis saviem klientiem izveidot ārzonu banku kontus, bet, kā tie izmantoti, nav interesējies.

Foto, kā policija aplenc “Mossack” Fonseca biroju

Arī Latvijas vārds parādījās Panamas dokumentos. Par Latviju datubāzē ir teju 16 tūkstoši ierakstu. Liela daļa tāpēc, ka Panamas juristu firmas klientiem bijuši konti nerezidentus apkalpojošās Latvijas bankās. Te figurē Krievijas un bijušo NVS valstu pilsoņu vārdi, kas plašāk nepazīstami.

Ierakstos, kas saistīti ar ārzonu uzņēmumiem, atrasti galvenokārt Latvijas miljonāri un citi sabiedrībā vairāk vai mazāk zināmi uzņēmēji.

No tā dēvētajiem oligarhiem dokumentos atrodams vienīgi Ventspils mērs Aivars Lembergs, arīdzan viņa meita. Tomēr minētās ārzonas jau iepriekš ir publiski zināmas no tiesu materiāliem krimināllietā, kas joprojām tiek skatīta. Lembergs masu medijiem gan noliedza šo saistību.

Dokumentos atrodama arī slavenā tenisista Gulbja ģimene. Divi ārzonu uzņēmumi Panamā piederējuši uzņēmējam Aināram Gulbim, un vienā no tiem par direktoru iecelts viņa dēls – Ernests.

Tāpat “Re:Baltica” norādīja uz “Lido” shēmām. Proti, dokumenti rādot, kā pirms dažiem gadiem ar ārzonu firmu palīdzību uzņēmējs Gunārs Ķirsons mēģinājis saglabāt kontroli pār finanšu grūtībās nonākušo Lido. Ķirsons gan jau iepriekš publiski izteicies, ka krīzes laikā ticis pierunāts uz šaubīgiem maksātnespējas risinājumiem, bet tad izvēlējies godīgu sarunu ar kreditoriem.

Tāpat ārzonu pakalpojumus aktīvi izmantojis arī jaunais “airBaltic” investors Ralfs Dīters Montāgs-Girmess. Viņš darbojies Krievijas tirgū, nekustamo īpašumu jomā.

“Panamas dokumentos” lasāms, ka ofšoru firmas izmantojis arī uzņēmuma Dzintars valdes priekšsēdētājs Iļja Gerčikovs, degvielas tirgotāju “Dinaz” bijušie īpašnieki un citi uzņēmēji, pārstāvot dažādas jomas, tostarp būvniecības, reklāmas.

Mārtiņš Kaija atklāj, kā mīlestību padarīt mūžīgu

Mārtiņš Kaija atklāj, kā mīlestību padarīt mūžīgu 3

Tetovējumam ne vienmēr jābūt ar dziļu jēgu – pietiek ar to, ka tas labi izskatās uz ādas – , tomēr visai bieži tetovējumi ir cieši saistīti ar mīlestību – kur nu vēl labāku veidu, kā padarīt to mūžīgu un vienmēr paturēt pie sevis! Tetovēšanas mākslinieks Mārtiņš Kaija neatbalsta tikai vienam otra vārda iemūžināšanu uz ādas – kāpēc gan, ja viens tetovējums var izteikt pat tūkstošiem vārdu.

Lasi vēl