Komentāri

Kubai šis ir bijis pārmaiņu gads. Gads iesākās ar ASV prezidenta vizīti, bet gada beigās pasauli pāršalca ziņa, ka 90 gadu vecumā miris Kubas komunistiskās revolūcijas simbols Fidels Kastro.

Pavasarī, 21. martā, vēsturiskā vizītē uz Kubu devās ASV prezidents Baraks Obama – 88 gadu laikā viņš ir pirmais Baltā nama galva, kurš apmeklējis Kubu. ASV prezidents uz komunistisko valsti devies ar mērķi uzlabot abu zemju attiecības. Augstais viesis Kubā ieradies kopā ar ģimeni. Obama vizīti sāka ar nelielu ekskursiju pa galvaspilsētas Havanas centru. Vēlāk savā uzrunā jaunatvērtajā ASV vēstniecībā Kubā Obama šo notikumu nodēvēja par vēsturisku. Obama tikās ne tikai ar Kubas prezidentu Raulu Kastro, bet arī ar disidentiem, kuri ir noskaņoti pret valdību.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Foto no vēsturiskās vizītes


Baraks Obama Kubā starp oficiālajiem pasākumiem paspēja arī apmeklēt kādu sporta notikumu. Uz beisbola spēli starp Kubas izlasi un Tampa Bay Rays ieradās arī ASV prezidents un pat komentēja to kopā ar sporta žurnālistiem.

VIDEO: Obama Kubā komentē beisbolu ESPN ēterā

Augusta beigās notika vēl viens vēsturisks notikums – Kubā nolaidās pasažieru lidmašīna no ASV. Tas bija pirmais regulārais reiss no ASV, kas sociālistiskajā valstī nosēdies pēc vairāk nekā 50 gadu pārtraukuma.
Lidmašīna, kas lidoja no Floridas štata līdz Kubas pilsētai Santaklarai, iezīmējusi jaunu posmu ASV un Kubas attiecībās, kliedējot daudzas Aukstā kara paliekas. Lai gan Eiropas un citu valstu tūristiem Kuba bijusi atvērta jau ilgāku laiku, lidojumu embargo no ASV bija darbojies līdz pat augusta beigām.

Foto: pirmais pasažieru reiss uz Kubu no ASV

Savukārt oktobra vidū ar ASV prezidenta Baraka Obamas rīkojumu atcelti ierobežojumi Amerikā ievest Kubas cigārus un rumu.

Gandrīz pusgadsimtu amerikāņiem bija liegts ievest Kubas cigārus. Pirms diviem gadiem embargo tika mīkstināts, atļaujot ASV ievest cigārus simt dolāru vērtībā. Bet tagad ASV prezidents izdevis rīkojumu, ar kuru šis ierobežojums ir atcelts.

Tiek lēsts, ka pateicoties embargo mīkstināšanai, Kuba ik gadu savu budžetu papildinās ar vairākiem simtiem miljonu dolāru.

Fidels Kastro miris

25.novembra rītā pasauli pāršalca ziņa par ilggadējā Kubas vadītāja Fidela Kastro nāvi. Vieni to uztver ar sērām, jo daudziem viņš bijis tautas varonis, taču citi norāda uz viņa diktatūru.
Kubas komunistiskās revolūcijas simbols Fidels Kastro mira 90 gadu vecumā. Par viņa nāvi tiešraidē nacionālajā televīzijā paziņoja viņa brālis Rauls, kuru pirms astoņiem gadiem Kastro nozīmēja prezidenta amatam.

Fidels Kastro ir visai pretrunīgi vērtēta personība – viņš vadījis Kubu teju pusgadsimtu un iemantojis tautas mīlestību kā varonis, bet tajā pašā citi viņu ienīda kā diktatoru.
Studiju gados Kastro sāka savu politisko dzīvi kā aktīvists un nebaidījās kritizēt tā laika valsts vadītāju Fulhensio Batistu, kā arī ASV biznesa un politiskās intereses Kubā.

Pie varas valstī Kastro nāca pēc 1959. gadā, kad pēc viņa un domubiedru (tostarp kulta statusu iemantojušā Če Gevaras) īstenotā partizānu kara un tam sekojošās revolūcijas, izdevās gāzt diktatoru Batistu. Viņš izveidoja vienas partijas diktatūru un turēja varu savās rokās nākamos 49 gadus, kļūstot par vienu no redzamākajām Aukstā kara figūrām.

Kastro diktatūras sākumā izveidoja ciešu sadarbību ar PSRS un 1962. gada oktobrī tas noveda pie Kubas raķešu krīzes. Tas tiek uzskatīts par brīdi, kurā Aukstais karš pietuvojās vistuvāk kodolieroču izmantošanai.
2008. gadā veselības problēmu dēļ Kastro bija spiests aiziet no sava amata un valsts vadīšanu nodeva sava jaunākā brāļa Raula rokās. Kopš tā laika Kuba ir piedzīvojusi izmaiņas un lai arī, Rauls Kastro vienmēr ir apbrīnojis savu vecāko brāli, valstī ir sāktas reformas, kas orientētas uz tirgus ekonomiku un 2014. gada decembrī Kuba atjaunoja savas diplomātiskās attiecības ar ASV.

Fidels Kastro – vēsturiski foto

Viņa atbalstītāji Havanā ziņas par nāvi sagaidījuši ar asarām acīs, kamēr citviet rīkotas svinības. Piemēram, Maiami, kur mīt daudzi kubiešu trimdinieki, kuri režīma dēļ bijuši spiesti pamest komunistisko salu, par godu Kubas revolūcijas vadoņa nāvei sarīkoja svinības.

“Mēs svinam, jo Kubai tagad ir nelielas izredzes beidzot kļūt brīvai. Mēs svinam to, ka ir aizgājis briesmonis, kurš iznīcināja manu valsti, nogalināja daudz cilvēku un iznīcināja daudzas ģimenes,” citēts Rafels Kruzs, kurš patlaban dzīvo Maiami.

Foto no svinībām pēc Fidela nāves

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl