G7 samits: Tramps norāda, ka tajā vajadzētu iekļaut arī Krieviju

0 Komentāru
G7 samits: Tramps norāda, ka tajā vajadzētu iekļaut arī Krieviju
Foto: AFP / LETA

Pasaules ekonomisko lielvaru līderi šodien tiekas Kanādā tā sauktajā G7 sammitā. Parasti šajās tikšanās reizēs valstu līderi ir vienisprātis par ekonomiskajiem izaicinājumiem pasaulē, taču šoreiz sammitu aizēno ASV vēsās attiecībās ar saviem stratēģiskajiem partneriem.

G7 formāts apvieno pasaules attīstītākās ekonomikas – ASV, Kanādu, Itāliju, Japānu, Franciju, Vāciju un Apvienoto Karalisti.

Kā jau tas ir ierasts, arī šoreiz G7 tikšanos pavadīja antiglobālistu protesti, taču, kā norāda eksperti, šajā samitā lielākais drauds liberālajai pasaules kārtībai atradīsies pie sarunu galda.

ASV prezidenta Donalda Trampa lēmums izstāties no Parīzes klimata vienošanās un Irānas kodollīguma, kā arī piemērot muitas tarifus Eiropas Savienībai, Kanādai un Meksikai krietni pasliktinājušās Savienoto Valstu attiecības ar starptautiskajiem partneriem.

“ASV ir ekonomikas lielvara, bet, ja viņi turpinās ceļu uz izolētību, brutālu hegemoniju un atsvešināšanos no pašu vēstures un lomas pasaulē, tas pašām ASV būs ļoti slikti,” norāda Francijas prezidents Emanuels Makrons.

“Prezidents ir bijis ļoti nepārprotams, ka mēs darīsim visu iespējamu, lai aizsargātu ASV, tās uzņēmējus un strādniekus. Pat, ja mums ir domstarpības ar citām valstīm, tarifi ir veids, kā to panākt,” saka Baltā nama Nacionālās ekonomikas padomes direktors Larijs Kudlovs.

Samitā paredzēts spriest gan par tirdzniecības tarifiem, vides politiku un sieviešu iespējām izglītoties un iesaistīties darba tirgū attīstības valstīs, gan par attiecībām ar Irānu, Sīriju, Krieviju un Ziemeļkoreju

Tomēr, ņemot vērā pušu vēsās attiecībās, iespējams samitā būs grūti pat vienoties par tradicionālo kopīgo noslēguma paziņojumu. Eļļu ugunij arī varētu piemest Trampa paziņojums pirms došanās uz Kanādu, ka samitu vajadzētu atjaunot G8 formātā, tajā iekļaujot Krieviju, kuru no šī kluba izslēdza pēc Krimas aneksijas.

“Krievijai vajadzētu būt šajā samitā! Kāpēc mums ir tikšanās bez Krievijas? Es to samitā ieteikšu, bet tā jau būs viņu izšķiršanās,” norāda Tramps.

Trampa administrācija turpina būt uzstājīga, tikmēr Eiropas līderi samitā nevarēs uzstāties no spēka pozīcijām. Apvienotās Karalistes premjerministre Terēza Meja ir ierauta nebeidzamās “Brexit” sarunās, savukārt Itālijas premjers Džuzepe Konte tikai trešdien oficiāli stājās amatā.

Attiecīgi izredzes uz kopīgu noslēguma paziņojumu ir vājas, un sammits sestdien var beigties ar vienkāršu Kanādas vēsti par nedaudzajiem jautājumiem, kuros izdevies panākt vienprātību.

0 Komentāru