G20 valstu samitā Argentīnā uzmanības centrā – Krievijas un Ukrainas konflikta saasinājums

1 komentārs
G20 valstu samitā Argentīnā uzmanības centrā – Krievijas un Ukrainas konflikta saasinājums
SPUTNIK/SCANPIX

Ukrainas krīzes noskaņās Argentīnas galvaspilsētā Buenosairesā piektdien sācies ikgadējais G20 valstu samits. Lielā divdesmitnieka dienaskārtībā iekļauta arī Kerčas šauruma incidenta izraisītā krīze, bet samitā liela uzmanība tiks pievērsta arī ASV un Ķīnas prezidentu sarunām, no kurām atkarīgs, vai turpinās attīstīties abu lielvalstu ekonomiskais konflikts.

Uz G20 valstu līderu tikšanos Buenosairesā pasaules lielvaru līderi sāka ierasties ceturtdienas vakarā. Papildus samita pamatprogrammai pasākuma laikā piektdien un sestdien gaidāmas vairākas nozīmīgas divpusējās tikšanās. Tiesa gan, viena no tām – ASV prezidenta Donalda Trampa un Krievijas prezidenta Vladimira Putina iepriekš plānotā saruna – ir atcelta. Šādu lēmumu pieņēma Tramps, reaģējot uz pagājušās svētdienas incidentu Kerčas šaurumā, kad Krievija uzbruka trim Ukrainas karakuģiem, tos sagrāba un arestēja uz tiem esošos jūrniekus.

Bažas par no jauna uzliesmojušo konfliktu pauž gan NATO, gan Eiropas Savienība, kas draud ar jaunām sankcijām pret Kremli.

Donalds Tusks
Eiropadomes prezidents

Eskalācija Azovas jūrā mums rada lielas bažas. Fakts, ka Krievija pielietojusi spēku pret Ukrainas kuģiem, ir pilnīgi nepieņemami. Es gribu uzsvērt, ka Eiropa ir vienota savā atbalstā Ukrainas suverenitātei un teritoriālajai integritātei. Esmu pārliecināts, ka Eiropas Savienība decembrī pagarinās sankcijas pret Krieviju.

Paredzams, ka sanāksmē uzmanība būs pievērsta arī Saūda Arābijai saistībā ar žurnālista Džamala Hašogi slepkavību.

Savukārt ASV un Ķīnas delegācijas Buenosairesā mēģinās panākt izlīgumu abu valstu tirdzniecības strīdā, kas izcēlās, jo Vašingtona Ķīnas precēm noteica apjomīgus muitas tarifus, ar ko Pekina atbildēja ar muitas nodevām amerikāņu ražojumiem.

Tikmēr G20 valstu samita atklāšanu nāksies izlaist Vācijas kanclerei Angelai Merkelei. Tehnisku problēmu dēļ viņas lidmašīnai nācās veikt ārkārtas nosēšanos Ķelnē. Incidents tiek izmeklēts kā noziegums, tomēr pagaidām nekas neliecina, ka notikusi sabotāža.

1 komentārs