Francijas valdība pauž bažas par kārtējiem protestiem

1 komentārs
Francijas valdība pauž bažas par kārtējiem protestiem
REUTERS/SCANPIX

Sestdien, 8. decembrī, Francijā gaidāma kārtējā “dzelteno vestu” protesta akcija. Francijas valdība pauž bažas, ka Parīzē var notikt plaša mēroga vardarbīgi protesti, jo, par spīti plānotā degvielas nodokļa atlikšanai, nav nekādas pazīmes, ka protestu kustība sāktu rimties. Visā valstī ieviesti pastiprināti drošības pasākumi.

Vairāk nekā trīs nedēļas kopš tā dēvēto “dzelteno vestu” demonstrāciju sākuma sabiedrībā uzvirmojusi plašāka neapmierinātība ar valdību arī citos jautājumos. Tāpēc gan varas iestādes, gan Parīzes veikalu īpašnieki gatavojas ļaunākajam scenārijam.

Ceturtdien vairāk nekā 140 cilvēku tika arestēti protesta akcijā pret plānotajām reformām skolās. Šķietami mierīgā demonstrācija beidzās ar protestētāju un policijas sadursmēm turpat skolas priekšā. Taču šī nebija vienīgā protesta akcija – desmitiem skolu no Marseļas līdz Parīzei bija bloķējuši demonstranti.

Tāpēc Francijas valdība ar bažām gaida sestdienu, kad Parīzē atkal plānota tā dēvēto “dzelteno vestu” protesta akcija. Iepriekšējās demonstrācijas bija viena par otru vardarbīgākas līdz kulmināciju sasniedza aizvadītajā sestdienā, nodarot postījumus miljoniem eiro apmērā. Valdība ir atlikusi plānotā degvielas akcīzes nodokļa celšanu, kas bija protestu pamatā – un Francijas premjers Eduārs Filips ceturtdien paziņoja, ka nekāds nodoklis nav tā vērts, lai apdraudētu sabiedrisko drošību. Vienlaikus viņš norādīja, ka šo sestdien plānotās protesta akcijas laikā valstī tiks ieviesti ārkārtīgi stingri drošības pasākumi un jebkāda vardarbība nepaliks nesodīta.

“Valdība mobilizēs papildu spēkus tiem 65 000 kārtības sargu, kas tiks izvietoti visā Francijā. Mēs arestēsim un sodīsim ikvienu, kas tiks pieķerts vardarbībā vai vandalismā. Mēs parādīsim stingrību, cīnīsimies pret naidu un vardarbību,” norādīja Filips.

Plānotajiem protestiem gatavojas arī veikalu saimnieki Parīzes centrā. Tik lielu agresiju, kāda tika piedzīvota pagājušajā sestdienā, Parīze nebija redzējusi kopš 1968. gada. Demonstranti nodarīja plašus postījumus pilsētas centram – un arī privātīpašumam, demolējot veikalus. Greznā Parīzes 8. rajona veikalu saimnieki otrreiz nevēlas riskēt.

“Mums ir nolīgta apsardzes kompānija, tās darbinieki būs gan veikala iekšienē, gan ārpusē. Pats veikals būs slēgts – sestdien nekāda tirdzniecība šeit nenotiks,” norāda veikala īpašnieks Klemāns Rozī.

Sestdien Parīzes centrā būs slēgti ne tikai daudzi veikali, bet arī muzeji, visā Francijā atceltas vairākas augstākās līgas futbola spēles, bet pie pieminekļiem un stratēģiski svarīgos objektos dežurēs armijas vienības. Bažas par šīs sestdienas protestiem vairo fakts, ka tā dēvēto “dzelteno vestu” kustībai nav izteikta līdera vai vadības, ar ko runāt. Šā iemesla dēļ protestiem, visticamāk, pievienosies ekstrēmisti un vienkārši huligāni ar mērķi demolēt un radīt haosu.

TOP komentāri

  • Juris Bickovskis
    0 0 0

    Juris Bickovskis

    Interesantākais ir tas, ka starp dzetenajām vestēm ir krievijas apmaksāti cilvēki...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl