Francijas katoļu baznīcā konstatē plaši izplatītu seksuālo izmantošanu; kopš pērnā gadsimta vidus – 216 000 upuru

2 komentāri
Francijas katoļu baznīcā konstatē plaši izplatītu seksuālo izmantošanu; kopš pērnā gadsimta vidus – 216 000 upuru
SIPA/SCANPIX

Seksuālās izmantošanas upuru skaits bērnu un padsmitnieku vidū Francijas katoļu baznīcā kopš pagājušā gadsimta 50.gadiem sasniedz aptuveni 216 000, jaunā pētījumā konstatējusi izmeklēšanas komisija.

Kopš 1950. gada Francijas katoļu baznīcā garīdznieki ir seksuāli izmantojuši aptuveni 216 000 bērnu – pārsvarā zēnus -, atklāts pētījumā.

Izmeklēšanas vadītājs sacīja, ka šo gadu laikā ir bijuši vismaz 2900-3200 varmākas, un apsūdzēja Francijas katoļu baznīcu “nežēlīgā vienaldzībā pret upuriem”.

Kāda Francijas baznīcas vecākā amatpersona pauda “kaunu un šausmas” par konstatēto un lūdza piedošanu.

Upuru apvienības “Brīvā runa” (no franču valodas “La Parole Libérée”) dibinātājs, sacīja, ka notikusi “uzticības nodevība, morāles nodevība, bērnu nodevība”.

Izmeklēšanas laikā atklāts, ka Francijā vardarbībā šādā veidā cietušo bērnu skaits var pieaugt līdz 330 000.

Petījuma izlaišana seko vairākām prasībām par ļaunprātīgu izmantošanu un kriminālvajāšanu pret katoļu baznīcas amatpersonām visā pasaulē.

Neatkarīgo pētījumu pasūtīja Francijas katoļu baznīca 2018. gadā. Tā pavadīja vairāk nekā divarpus gadus, pētot tiesas, policijas un Baznīcas ierakstus un runājot ar upuriem un lieciniekiem.

Tiek uzskatīts, ka lielākā daļa izmeklēšanā izskatīto lietu ir pārāk vecas, lai tās varētu saukt pie atbildības saskaņā ar Francijas tiesību aktiem.

Gandrīz 2500 lappušu veiktajā pētījumā teikts, ka “lielākā daļa” upuru ir zēni, no kuriem daudzi ir vecumā no 10 līdz 13 gadiem. Tajā teikts, ka Baznīca ne tikai nav novērsusi ļaunprātīgu izmantošanu, bet arī nav ziņojusi par šiem gadījumiem, dažkārt apzināti liekot bērniem saskarties ar pāri nodarītājiem.

“Bija vesela gūzma nolaidības, trūkumu, klusēšanas, institucionāla piesegšana,” otrdien, 5.oktobrī, žurnālistiem sacīja izmeklēšanas vadītājs Žans Marks Sovē.

Viņš teica, ka līdz 2000. gadu sākumam Baznīca bija izrādījusi “dziļu, pilnīgu un pat nežēlīgu vienaldzību” pret upuriem.

Upuru organizācijas “Brīvā runa” vadītājs ziņojuma prezentācijā sacīja, ka baznīca “par visiem šiem noziegumiem samaksās”.

Tie būs miljardi dolāru, viņš piemetināja.

2 komentāri