Francijas “dzeltenās vestes” plāno iesaistīties politikā

1 komentārs
Francijas “dzeltenās vestes” plāno iesaistīties politikā
AFP/SCANPIX

Francijas “dzelteno vestu” kustība nospraudusi jaunu mērķi – no skaļu protestu un nekārtību organizēšanas tiek plānots iesaistīties politikā.

Aktīvisti sarīkojuši pulcēšanās vietas daudzviet Francijā, kur aicina kustības atbalstītājus pievienoties sarakstam, kas vēlētos startēt nākamajā gadā gaidāmajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās.

Pirmā kopā sanākšana jau notikusi, tomēr konkrēti kandidāti, kuri varētu veidot “dzelteno vestu” sarakstu, tikšot ievēlēti nākamā gada sākumā. “Dzelteno vestu” kustības organizatori norāda, ka viņu izveidotā struktūra nav plānota kā politiskā partija. Tā būšot jauna veida apvienība, kas iestāsies par pilsoņu tiesībām uz demokrātiju un labklājību.

“Mēs redzējām to, cik lielu atbalstītāju skaitu mēs varam savākt. Mēs esam vienādi domājoši cilvēki, kuriem ir apnikusi valdības visatļautība gan Francijā, gan visā Eiropā. “Dzeltenās vestes” ir pierādījušas, ka mēs spējam iestāties par savām tiesībām. Mums ir jābūt franču tautas izpausmes kanālam, nevis politiskajai partijai,” uzsver “dzelteno vestu” kustības koordinators Terijs Pauls Valette.

Tikmēr Francijas valdība nākusi klajā ar paziņojumu, ka izmaksās 300 eiro prēmiju policistiem un karavīriem, kuri pēdējās nedēļās strādājuši “dzelteno vestu” protestu laikā.

Trešdien plānots, ka Francijas valdība apspriedīs arī Francijas prezidenta piedāvāto kompromisu – no nākamā gada minimālo algu Francijā palielināt par simt eiro. Palielināt minimālo algu Emanuels Makrons nolēma pēc masu protestiem, ko organizēja “dzeltenās vestes”.

Francijas premjerministrs Eduārs Filips apstiprināja, ka šie pasākumi kopumā izmaksās aptuveni desmit miljardus eiro. Premjers sacīja, ka valdība trešdien nāks klajā ar likumprojektiem šo reformu īstenošanai.

Makrons paziņojis, ka tiks sāktas sabiedriskās debates par valsts kopējo politiku. Plašāka informācija par debatēm arī gaidāma trešdien.