Francija vēlas pagarināt ārkārtas stāvokli valstī saistībā ar Euro 2016 un Tour De France

Komentāri
Francija vēlas pagarināt ārkārtas stāvokli valstī saistībā ar Euro 2016 un Tour De France
Foto: AFP / LETA

Vēl tikai nedaudz vairāk kā 50 dienas līdz sāksies Eiropas futbola čempionāts Francijā. Neseno asiņaino terora aktu kontekstā valsts plāno pagarināt pastiprinātos drošības pasākumus, kas tika ieviesti uzreiz pēc pērn novembrī piedzīvotā slaktiņa.

Francijas valdība vēlas pagarināt ārkārtas stāvokļa periodu vēl par diviem mēnešiem, lai tādā veidā nosegtu gan Eiropas futbola čempionātu, gan arī Tour De France velobraucienu.  Sagaidāms, ka jūnijā Franciju apmeklēs miljoniem futbola līdzjutēju, tai skaitā arī no Lielbritānijas.  Šāds notikums jau pats par sevi ir pastiprinātu drošības pasākumu cienīgs, taču terora draudi tos ir aktualizējuši vēl vairāk.

“Kad mums jāsaskaras ar tik liela mēroga notikumu kā Euro 2016, kuram jānotiek drošībā, taču vienlaikus tam jābūt izklaides pasākumam – ar pilniem stadioniem un fanu zonām – mums jārūpējas par ikviena drošību.  Ārkārtas stāvoklis nedrīkst būt nepārtraukts, taču uz šiem lielajiem notikumiem gan es, gan prezidents un iekšlietu ministrs esam pārrunājuši, ka tas ir jāpagarina,” norāda Francijas premjerministrs Manuels Valls.

Pēdējo nedēļu laikā Francijas īpašo uzdevumu kaujinieku vienības ir veikušas vairākus vingrinājumus, trenējoties reaģēt uz dažādiem draudiem.  Šodien tika veiktas mācības vienā no galvenajām Parīzes dzelzceļa stacijām, izmēģināti arī tādi scenāriji kā ķīmiskais uzbrukums,  ķīlnieku krīze vai terora uzbrukums futbola līdzjutējiem fanu zonās ārpus stadiona.

Valsts nacionālais stadions, kur Francijas izlas spēlēja pret Vāciju bija viens no teroristu mērķiem pērn 13 novembrī notikušajos terora aktos, kas kopumā prasīja 130 cilvēku dzīvības.  Pašreizējais ārkārtas stāvoklis, kas piešķir policijai plašākas pilnvaras veikt arestus, cilvēku pārmeklēšanu un viņu kustības ierobežošanu, beidzas 26.maijā. Tuvāko nedēļu laikā par tā pagarināšanu lems parlaments.

Lasi vēl