Francijā turpinās “dzelteno vestu” protesti

1 komentārs
Francijā turpinās “dzelteno vestu” protesti
AFP/SCANPIX

Neskatoties uz prezidenta Emanuela Makrona šonedēļ ievadītajām “lielajām nacionālajām debatēm”, kuru mērķis ir apslāpēt “dzelteno vestu” protestus, Francijas pilsētu ielās sestdien, jau desmito nedēļas nogali pēc kārtas, atkal izgājuši tūkstošiem demonstrantu.

Parīzē cilvēki atsaucās uz aicinājumu pulcēties pie Invalīdu nama, lai dotos gājienā, pieminot tos desmit cilvēkus, kas jau divus mēnešus ilgstošo protestu laikā gājuši bojā.

Protestētāji pulcējās arī Elizejas laukos un pie Eifeļa torņa.

Šonedēļ izskanējusi asa kritika par policijas darbību, protestētāju izklīdināšanai pielietojot gumijas lodes, no kurām guvuši ievainojumus desmitiem demonstrantu.

Pie invalīdu nama uzsāktā gājiena priekšgalā demonstranti nesa melnu zārku un plakātu, uz kura bija lasāms: “Pilsoņi briesmās”.

Uz plakātiem bija manāmas arī prasības Makronam atkāpties no amata.

Gājiens visumā noritēja mierīgi, taču tā beigās izcēlās sadursmes, un policijai nācās pielietot asaru gāzi un ūdensmetēju, lai izklīdinātu protestētājus, kas kārtības sargus sāka apmētāt ar akmeņiem un pudelēm.

Policija ziņo, ka aizturēti 30 cilvēki.

Demonstrācijas notika arī citās lielākajās Francijas pilsētās, un ziņas par sadursmēm saņemtas no Rennas, Lionas, Bordo un Tulūzas.

Kārtības uzturēšanai Parīzē bija mobilizēti 5000 policistu, un lielākie kārtībnieku spēki tika sakoncentrēti ap valdības ēkām un Elizejas laukos.

Savukārt visas valsts mērogā par drošību gādāja 80 000 policistu.

Pēdējās nedēļās šķita, ka “dzelteno vestu” kustība sākusi iet mazumā, taču pagājušajā sestdienā visā Francijā ielās atkal izgāja 84 000 cilvēku, kamēr nedēļu iepriekš protestētāju skaits sasniedz tikai 50 000.

Saskaņā ar Iekšlietu ministrijas aplēsēm arī šodien demonstrantu skaits visā Francijā sasniedzis 84 000, bet Parīzes ielās izgājuši septiņi līdz astoņi tūkstoši cilvēku.

“Dzelteno vestu” kustība radās novembra vidū kā stihiska reakcija uz plānoto degvielas nodokļa paaugstināšanu, bet ātri pārauga plašākā vispārējā kustībā pret Makrona politiku. Protestētāji valkā atstarojošās dzeltenās vestes, no kā arī aizgūts šīs protestu kustības nosaukums.

Decembrī protesti pārauga vardarbībā, demonstrantiem iesaistoties sadursmēs ar policiju un vandālisma aktos.

1 komentārs