“Fox News” Kauņu, Viļņu un Klaipēdu nodēvē par “nāvējošākajām” pilsētām Eiropā; tūrisma nozare pauž satraukumu

11 komentāri

Pirms došanās ceļojumā uz kādu vēl nezināmu vietu, nereti vispirms tiek apskatīti topi vai reitingu tabulas, lai gūtu kādu priekšstatu. ASV ietekmīgā medija “Fox News” skatītājiem tagad, iespējams, ir priekšstats, ka nāvējoši bīstamākās pilsētas Eiropā patlaban ir Lietuvā – Kauņa, Viļņa un Klaipēda.

Lietuviešu amatpersonas par šāda topa publiskošanu paudušas oficiālu sašutumu, bet Baltijas reģiona tūrisma industrija saredz nopietnus draudus arī Latvijas reputācijai.

Ja ticēt “Fox News” publicētajam sarakstam, Kauņa ir “nāvējošākā” pilsēta Eiropā, kur uz 100 000 iedzīvotāju tiek pastrādātas 5,4 slepkavības gadā. Tai seko Viļņa un Klaipēda ar 3,9 slepkavībām katrā. Paši Kauņas, Viļņas un Klaipēdas iedzīvotāji gan nāvīgi apdraudēti nejūtas.

Taču Lietuvas policijas pārstāvji par šādu savas valsts “slavu” nemaz nav priecīgi un īpaši sarīkotā preses konferencē to noliedza. Pirmkārt, jau apšaubot amerikāņu topā izmantotos datus un to salīdzināšanas metodi – it kā Apvienoto Nāciju Organizācijas sniegta statistiska datējama ar 2017. gadu. Turklāt- interpretēt datus var dažādi.

“Vieni skaita slepkavības. Citi – slepkavības ar ieroci vai cilvēkus, kas gāja bojā avārijās. Tāpēc statistika atšķiras. Kodeksi valstīm ir dažādi, tāpēc atšķiras arī slepkavības definīcija. Un tas nav ētiski – meklēt vainīgos atkarībā no pilsētas,” norāda Lietuvas ģenerālkomisāra vietnieks Edvars Šilers.

Policijā atzīst, – Lietuva joprojām ir Eiropas Savienības līdere pēc slepkavību skaita. Tomēr deviņas no desmit slepkavībām Lietuvā esot sadzīviskas, tiek paveiktas mājās un lielākoties alkohola reibumā. Lai vai kā, “Fox News” izplatītā informācija kaitē valsts tēlam.

“Par pilsētām izplatītas ziņas neatbilst patiesībai, un tās var negatīvi ietekmēt reputāciju. Ir ļoti svarīgi sevi aizsargāt,” akcentē “Go Vilnius” direktore Inga Romanovskiene.

“Mēs kontaktējamies ar žurnālisti. Mēģinājām noskaidrot, kāpēc tieši no tāda skatpunkta tika pasniegts. Atbilde bija tāda, ka gribēja salīdzināt skaitļus ASV un Eiropā, jo Eiropā tie esot ļoti zemi,” stāsta Lietuvas tēla grupas vadītājs Marius Gursks.

Norūpējušies arī Latvijas tūrisma nozares pārstāvji. Negatīvā informācija par Lietuvu var ietekmēt tūristu plūsmu visā Baltijas reģionā.

“Es teikšu 85% tūristu, kas brauc pie mums, viņi ceļo parasti uz Igauniju, Latviju, Lietuvu. Viņi grib apskatīt visu Baltijas reģionu. Un tas ir tāds tipisks brauciens. Un tikai tūristi, kas brauc, piemēram, no Skandināvijas vai Krievijas, tie, kas mums ir tuvāk, tie varētu apceļot tikai Rīgu. Līdz ar to mūs, protams, ietekmē tas, kas notiek Igaunijā vai kas notiek Lietuvā,” vērš uzmanību “Baltic Travel Group” Atpūtas braucienu nodaļas vadītājs Normunds Lāms.

Viņš ļoti cer, ka “Fox News” ziņa paslīdēs garām potenciālajiem ceļotājiem. Jo tieši drošība ir viens no galvenajiem Baltijas pilsētu trumpjiem, jo mēs neesam terorisma riskam vai organizētas noziedzības riskiem pakļautās valstis.

“Tūrisma nozare ir ļoti jutīga. Tādā ziņā, ka katra kultūra, protams, un katra valsts ir atšķirīga šajā jautājumā. Ir kaut kādas lietas, kas vienai valstij ir daudz svarīgākas, otrai nav tik svarīgas. Piemēram, mēs strādājam ar Japānas tūristiem, kas ir ļoti jūtīgi uz kaut kādām ziņām, kas notiek Eiropā,” teic “Baltic Travel Group” pārstāvis.

Galu galā, šādai it kā negatīvai informācijai varētu būt arī pozitīvs efekts. Piemēram, amerikāņi beidzot varētu vismaz apskatīties, kur tāda Kauņa atrodas un pie reizes varētu sameklēt kartē arī Rīgu.

Lietuvieši jau ir izteikuši “Fox News” kanālam savus argumentus un pieprasījuši dzēst ziņas, kas neatbilst patiesībai. Atbilde no amerikāņiem vēl neesot saņemta. Nepieciešamības gadījumā strīda risināšanai tikšot piesaistīta arī Lietuvas Ārlietu ministrija.

11 komentāri