FOTO: miris Taizemes karalis Pumipols Aduljadejs! Valstī izsludina gadu ilgas sēras

Pievienot komentāru
FOTO: miris Taizemes karalis Pumipols Aduljadejs! Valstī izsludina gadu ilgas sēras
FOTO: LETA

Pēc ilgstošas slimības miris Taizemes karalis Pumipols Aduljadejs un saistībā ar tautā mīlētā monarha nāvi valstī izsludinātas gadu ilgas sēras.

88 gadus vecais Pumipols bija Taizemes vēsturē visilgāk valdošais karalis, tronī pavadot 70 gadus. Viņš ir arī viens no pasaulē ilgāk valdījušiem monarhiem, pārspējot Lielbritānijas karalienes Viktorijas 63 gadus ilgo atrašanos tronī un Japānas imperatora Hirohito 62 gadus ilgušo valdīšanu.

Viņam kāpjot tronī 1946.gadā, Taizeme vairs nebija absolūta monarhija un karalim bija atlicis maz juridisko tiesību. Taču karalis iekaroja savu pavalstnieku sirdis ar cīņu pret nabadzību un savu spēju pacelties pāri dažbrīd vētrainajai Taizemes politikai.

Pumipols Taizemē tiek uzskatīts par gandrīz dievišķu būtni, viņā portrets ir redzams teju ikvienā valsts vietā.

Mirušā monarha vietā varu pārņems viņa 64 gadus vecais dēls, kroņprincis Vadžiralongkorns.

Taizemes premjerministrs Prajuts Čanoča karaļa nāvi nosaucis par “valsts lielāko zaudējumu” kopš Pumipola brāļa, karaļa Ramas VIII, nāves 1946.gadā.

Prajuts arī paziņoja par gadu ilgām sērām, aicinot 30 dienas nerīkot nekādus izklaides pasākumus.

Valsts iestādes aicinātas no piektdienas uz 30 dienām nolaist karogus pusmastā, bet valsts iestāžu darbiniekiem tiek prasīts gadu ģērbties melnā. Arī sabiedrība tiek aicināta gadu ģērbties melnās drānās, taču šis ierosinājums nav obligāts, sacīja Prajuts.

Pumipols kopš 2009.gada lielāko daļu laika pavadīja Siriradžas slimnīcā, kur turpināja pildīt savus lielākoties ceremoniālos pienākums. Pēdējo reizi sabiedrībā viņš parādījās šī gada janvārī.