FOTO: Jeruzalemē atvadās no Šimona Peresa

0 Komentāru
FOTO: Jeruzalemē atvadās no Šimona Peresa
AFP/LETA

Izraēla šodien atvadās no mūžībā aizgājušā valsts eksprezidenta Šimona Peresa. Sabraukušie pasaules līderi, uzrunājot sērotājus, aicinājuši turpināt Peresa uzņemto kursu, un ieviest mieru Tuvajos Austrumos.

Par Peresa nāvi pasaule uzzināja trešdien, kad bijušais Izraēlas līderis mira pēc ilgstošām veselības problēmām 93 gadu vecumā. Atvadīties no viņa ieradušies vairāku valstu vadītāji, tai skaitā Latvijas prezidents Raimonds Vējonis. Uz bēru ceremoniju bija arī arī Izraēlas okupētās palestīnas līderis Mahmuds Abass. ASV prezidents Baraks Obama uzsvēris, ka Abasa klātbūtne esot kā atgādinājums par nerimstošo konfliktu starp Izraēlu un Palestīnu, kam beidzot būtu jāpieliek punkts.

“Nedomāju, ka Peress bija naivs, bet no gūtās lielās pieredzes viņš saprata, ka īsta drošība valstī rodas vien tad, kad starp kaimiņiem ir miers. Viņš teicis: “Mēs uzvarējām visos karos, taču neizcīnijām lielāko panākumu – brīvību no karošanas ar citiem”,” sacīja Obama.

Izraēlas premjerministrs Bendžamins Netanjahu sveicis Abasu ar ierašanos uz bēru ceremoniju. Ar šo žestu viņš esot izpelnījies cieņu Netanjahu un visas Izraēlas tautas acīs. Abass, kameru ielenkumā, paspiedis Izraēlas premjera roku, atgādinot, ka abi sen nav tikušies. Sarunas par situāciju reģionā tika iesaldētas 2014. gadā, bet pēdējā Abasa un Netanjahu publiskā tikšanās notikusi pirms sešiem gadiem.

Foto

Tikmēr nerimstas Peresa politikas kritiķu protesti Palestīnas pusē un Gazas sektorā. Tur radikālie grupējumi norāda, ka Peresa laikā Izraēla un ASV nekad nav vēlējusies reģionā nodrošināt mieru. Cilvēki ielās dedzinājuši Obamas un Peresa bildes.

Palestīnas pārstāvji, tajā skaitā Abass, atturējušies no komentāriem, norādot vien, ka ieradušies izrādīt cieņu aizgājējam. Palestīnas un Izraēlas konflikts ir viens no ilgākajiem pasaules vēsturē. Bieži tas dēvēts par neatrisināmu, krasi atšķirīgo abu pušu viedokļu dēļ par Palestīnas neatkarības atzīšanu, robežām, reliģisko pārliecību un Palestīniešu tiesībām.

0 Komentāru