Ar skandalozo “Cambridge Analytics” saistīts uzņēmums sniedzis pakalpojumus atsevišķiem Latvijas politiķiem

0 Komentāru
Ar skandalozo “Cambridge Analytics” saistīts uzņēmums sniedzis pakalpojumus atsevišķiem Latvijas politiķiem
Foto: AFP / LETA

Pēdējo dienu skandālā par miljoniem cilvēku “Facebook” datu izmantošanu sākušas “ripot galvas”. Iepriekš atkāpies “Facebook” drošības departamenta vadītājs, bet šobrīd uz laiku no amata atstādināts skandālos iesaistītas datu vākšanas kompānijas direktors. Turklāt atklātībā nāk arvien jauni gadījumi, kuros, iespējams, iesaistīta šī britu kompānija ”Cambridge Analytica”. 

Pirms 2016. gada ASV prezidenta vēlēšanām britu kompānija “Cambridge Analytica” izstrādāja programmu, kas sociālajā tīklā “Facebook” tika pozicionēta kā “pētījumu lietotne, ko izmanto psihologi”, un “Facebook” lietotājiem piedāvāja iespēju noteikt savu personības tipu. Programmā iegūtos datus apkopoja britu pētnieks Aleksandrs Kogans.

“Cambridge Analytica” šefs: “Mums pieteicās ļoti cienījams akadēmiķis, kurš apgalvoja, ka viņam ir iespēja iegūt likumīgus “Facebook” lietotāju datus, lai mēs varētu veikt plaša mēroga pētījumu. Šie lietotāji paši piekrita dalīties ar atsevišķiem datiem gan par sevi, gan saviem virtuālajiem draugiem. Šis pētnieks Aleksandrs Kogans mums piegādāja šo datu apkopojumu, un mums nebija pamata šaubīties par to, ka dati iegūti likumīgā ceļā,” stāsta no amata atstādinātais “Cambridge Analytica” vadītājs Aleksandrs Nikss.

Šobrīd Aleksandru Koganu vaino gan no amata atstādinātais uzņēmuma vadītājs Aleksandrs Niks, gan arī “Facebook”. Tikmēr pats pētnieks norāda, ka ir nepatiesi apmelots un nav zinājis, kādam mērķim viņa apkopotie dati tiks izmantoti.

“Mana lielākā kļūda ir tas, ka es nepieprasīju pietiekami detalizētu informāciju. Man gan nebija pamata šaubīties par viņu patiesumu. Mēs visi esam šokēti, ka ir šāda situācija, un es uzskatu, ka “Cambridge Analytica” veiktās darbības, sevišķi pret mani, ir ārkārtīgi negodīgas. Es arī uzskatu, ka šis ir skaidrs pierādījums tam, ka dažādas sociālo mediju platformas šādiem mērķiem izmanto visu lietotāju datus,” saka Kogans.

Skandāls par vairāk nekā 50 000 ”Facebook” lietotāju datu nopludināšanu satricinājis visu starptautisko sabiedrību. Eiropas un britu parlamenti par šo situāciju aicinājuši “Facebook” direktoru Marku Cukerbergu sniegt pierādījumus.

“Apvienotās Karalistes informācijas komisija veic izmeklēšanu. Mēs darīsim visu, lai cilvēkiem darītu zināmu, kā tiek izmantoti viņu dati. Es šobrīd gaidu skaidrojumu gan no “Facebook”, gan “Cambridge Analytica”, kā arī visām citām iesaistītajām pusēm,” norādījusi Lielbritānijas premjere Terēza Meja.

Tikmēr atklātībā nāk arvien jaunas versijas par uzņēmuma ”Cambridge Analytica” centieniem savus pētījumus pārdot politiskajiem spēkiem, lai tādā veidā palīdzētu ietekmēt starptautiskos politiskos procesus – piemēram, britu referendumu par izstāšanos no Eiropas Savienības.

“Mums bija saruna ar “Cambridge Analytica” – viņi mums piedāvāja sadarbību un palīdzēt uzvarēt, bet mēs šo darījumu nenoslēdzām. Mums nav bijis nekāda sakara ar šo uzņēmumu. Nekāda labuma, datu, nekā. Ja jūs gribat manu patieso viedokli par šo uzņēmumu, es varu pateikt, ka tā darbības ir pielīdzināmas čūskas indes efektam,” saka “Brexit” kampaņas vadītājs Arons Banks.

Kamēr uzņēmums savu vainu kategoriski noliedz – publiskoti britu telekanāla ”Chanel 4” slēpto kameru videoieraksti, kuros skandālā ierautā uzņēmuma šefs dižojas ar firmas lielo lomu Trampa kampaņā un apgalvo, ka firma veikusi visus pētījumus un analīzes, kā arī digitālās un televīzijas kampaņas.

Nikss arī ir lielījies ar politiķu ievilināšanu slazdos un slepenu iejaukšanos vēlēšanās visā pasaulē, piesedzoties ar dažādām kompānijām, arī Austrumeiropā. “Mēs varam izveidot viltus ID, viltus mājaslapas, piekļūt universitātēm. Mums ir liela pieredze šajā jomā. Mums nupat bija ļoti, ļoti veiksmīgs projekts Austrumeiropā, neviens nezināja, ka mēs tur esam.”

Par kuru tieši Austrumeiropas valsti bijusi runa, šajā ierakstā netiek atklāts, taču iepriekš medijos bijis minēts ka ar “Cambridge Analytics” saistīts uzņēmums ir sniedzis pakalpojumus arī atsevišķiem Latvijas politiķiem.

0 Komentāru