Fidels Kastro. Kas viņš bija un kā pasaule atcerēsies pretrunīgi vērtēto Kubas līderi?

0 Komentāru
Fidels Kastro. Kas viņš bija un kā pasaule atcerēsies pretrunīgi vērtēto Kubas līderi?
Foto: Reuters / Scanpix

Sestdienas rītā pasauli pāršalca ziņa par ilggadējā Kubas vadītāja Fidela Kastro nāvi. Vieni to uztver ar sērām, jo daudziem viņš bijis tautas varonis, taču citi norāda uz viņa diktatūru.

Sestdienas rītā kļuvis zināms, ka 90 gadu vecumā miris Kubas komunistiskās revolūcijas simbols Fidels Kastro. Par viņa nāvi tiešraidē nacionālajā televīzijā paziņoja viņa brālis Rauls, kuru pirms astoņiem gadiem Kastro nozīmēja prezidenta amatam.

Fidels Kastro ir visai pretrunīgi vērtēta personība – viņš vadījis Kubu teju pusgadsimtu un iemantojis tautas mīlestību kā varonis, bet tajā pašā citi viņu ienīda kā diktatoru.

Studiju gados Kastro sāka savu politisko dzīvi kā aktīvists un nebaidījās kritizēt tā laika valsts vadītāju Fulhensio Batistu, kā arī ASV biznesa un politiskās intereses Kubā.

Fidels Kastro – vēsturiski foto

Pie varas valstī Kastro nāca pēc 1959. gadā, kad pēc viņa un domubiedru (tai skaitā kulta statusu iemantojušā Če Gevaras) īstenotā partizānu kara un tam sekojošās revolūcijas, izdevās gāzt diktatoru Batistu. Viņš izveidoja vienas partijas diktatūru un turēja varu savās rokās nākamos 49 gadus, kļūstot par vienu no redzamākajām Aukstā kara figūrām.

Kastro diktatūras sākumā izveidoja ciešu sadarbību ar PSRS un 1962. gada oktobrī tas noveda pie Kubas raķešu krīzes. Tas tiek uzskatīts par brīdi, kurā Aukstais karš pietuvojās vistuvāk kodolieroču izmantošanai.

2008. gadā veselības problēmu dēļ Kastro bija spiests aiziet no sava amata un valsts vadīšanu nodeva sava jaunākā brāļa Raula rokās. Kopš tā laika Kuba ir piedzīvojusi izmaiņas un lai arī, Rauls Kastro vienmēr ir apbrīnojis savu vecāko brāli, valstī ir sāktas reformas, kas orientētas uz tirgus ekonomiku un 2014. gada decembrī Kuba atjaunoja savas diplomātiskās attiecības ar ASV.

0 Komentāru