FIB izjaucis plānu nolaupīt Mičiganas gubernatori

Pievienot komentāru
FIB izjaucis plānu nolaupīt Mičiganas gubernatori
CP/SCANPIX

ASV aizturēti 13 cilvēki par ieceri nolaupīt Mičiganas štata gubernatori Grečenu Vitmeru, kura atbalstījusi stingrus ierobežojumus cīņā ar jaunā koronavīrusa pandēmiju, paziņojis ASV Federālais izmeklēšanas birojs (FIB).

FIB paziņoja, ka šogad sociālajos medijos pamanītas sarunas starp vairākām personām par konkrētu valdības un tiesībsargājošo iestāžu darbinieku gāšanu vardarbīgā ceļā.

Sazvērestības plāna atklāšanai FIB izmantoja informatorus un iefiltrēja aģentus aizdomās turamo vidū.

Slepens FIB informators jūnijā bija klāt sanāksmē, kura piedalījās aptuveni 14 cilvēki, kas apsprieda tādas sabiedrības izveidošanu, kas sekotu ASV konstitūcijas pirmajiem desmit labojumiem un būtu pašpietiekama.

“Viņi apsprieda dažādus veidus, kā sasniegt šo mērķi, sākot ar miermīlīgiem centieniem un beidzot ar vardarbību,” teikts FIB aģenta ziņojumā.

Sanāksmē vairāki klātesošie sāka runāt arī par štatu valdībām, kas, viņuprāt, pārkāpj ASV konstitūciju, tostarp tika minēta Vitmera, teikts FIB aģenta ziņojumā.

Sanāksmē izskanējušas arī runas par slepkavībām un gubernatores nolaupīšanu.

Vitmera ir vairākkārt izpelnījusies ASV prezidenta Donalda Trampa kritiku par Mičiganā ieviestajiem stingrajiem ierobežojumiem cīņā ar Covid-19, un štatā notikušas labā spārna grupējumu demonstrācijas, kurās pieprasīta ierobežojumu atcelšana.

Sešiem aizturētajiem izvirzītas apsūdzības sazvērestībā ar mērķi nolaupīt Vitmeru. Viņi identificēti kā Ādams Fokss, Berijs Krofts, Tajs Garbins, Kalebs Frenks, Daniels Heriss un Brendons Kastera.

Krofts ir no Delavēras, bet pārējie ir Mičiganas iedzīvotāji.

FIB aģenta ziņojumā teikts, ka Fokss jūnijā sacījis, ka viņam nepieciešami 200 vīri, lai iebruktu Mičiganas kapitolijā un sagrābtu ķīlniekus, tostarp gubernatori. Foksa sacītais fiksēts ierakstā.

“Fokss paskaidroja, ka viņi tiesās gubernatori par Mičiganas nodevību, un viņš sacīja, ka viņi īstenos plānu pirms 2020.gada novembra vēlēšanām,” teikts ziņojumā.

Ja tas neizdotos, viņi plānojuši uzbrukt gubernatorei viņas mājā.

Apsūdzētie novērojuši gubernatores brīvdienu māju un plānojuši uzbrukt ar Molotova kokteiļiem policistiem un iegādāties elektrošoka ierīci, sprāgstvielas un taktisko aprīkojumu.

Papildu sešiem gubernatores nolaupīšanas plānošanā apsūdzētajiem aizturēti arī septiņi labējā grupējuma “Wolverine Watchmen” locekļi. Viņi tiek turēti aizdomās par mēģinājumiem identificēt tiesībsargājošo iestāžu darbinieku dzīvesvietu adreses, lai uzbruktu tiem, atklāja Mičiganas galvenā prokurore Dana Nesele.

Arī viņi plānoja uzbrukt Mičiganas kapitolijam Lansingā un nolaupīt valdības amatpersonas, tostarp Vitmeri, sacīja Nesele.

Viņiem izvirzītas vairākas apsūdzības, tostarp par dalību bandā un materiālā atbalsta sniegšanu teroristiem, atklāja Nesele.

Nesele sacīja, ka apsūdzētie vēlējušies izraisīt pilsoņkaru.