Fakti, kas jāzina par Igaunijas Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem

Pievienot komentāru
Fakti, kas jāzina par Igaunijas Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem
Publicitātes foto

Vai zināji, ka arī Igaunijā ik pēc pieciem gadiem notiek vērienīgi Dziesmu un deju svētki? Turklāt tur svētku aizsākumi meklējami pat senāk nekā Latvijā. Jau pavisam drīz – no 30. jūnija līdz 2. jūlijam – Tallinā tiks svinēti XII Jaunatnes dziesmu un deju svētki. Svarīgākos faktus par tiem uzzini, lasot tālāk.

Pirmie dziesmu svētki

Dziesmu un deju svētki ir sena un ļoti būtiska tradīcija visai igauņu tautai. Pirmie Dziesmu svētki notika 1869. gadā, savukārt kopš 1934. gada svētki kļuva vēl plašāki, jo kļuva par Dziesmu un deju svētkiem. Kopš svētku aizsākumiem šie svētki notiek ik pēc pieciem gadiem.

Jaunatnes dziesmu un deju svētki

Pirmie Jaunatnes dziesmu un deju svētki notika 1962. gadā Tallinā. Ar katriem nākamajiem svētkiem aizvien ir audzis kordziedātāju un dejotāju skaits. 2014. gadā tas sasniedza jau 30 000 dziedātāju. Jauniešu svētkus jo īpašākus padara tas, ka savu talantu te iespējams demonstrēt ne tikai jauniešu deju un koru kolektīviem, bet arī jaunajiem komponistiem un diriģentiem.

Dziesmu svētku estrāde

Centrālā norises vieta svētkiem ir Tallinas Dziesmu svētku estrāde. Estrāde atrodas līdzās jūrai un Kadriorgu parkam. Tā projektēta tieši Dziesmu svētku vajadzībām, un īpašu akustiku šai vietai piešķir milzīgais kupols, kas slejas pāri estrādes teritorijai. Estrādē var ietilpt aptuveni 120 000 cilvēku. Līdzās estrādei atrodas arī 42 m augsta bāka, kuras galā uz katriem svētkiem tiek aizdegta uguns. Tieši šajā estrādē notiek lielais koru koncerts. Deju svētku koncerts notiek Kalevi estrādē.

40 000 dejotāju un dziedātāju

Tieši tik daudz dalībnieku gaidāmajos Jauniešu dziesmu un deju svētkos piepildīs Kalevi un Dziesmu svētku estrādes. Aptuveni 8 000 dalībnieku piedalīsies deju uzvedumā, bet pārējā daļa – koru koncertos. Lielais koru koncerts ilgst aptuveni 6 stundas, bet deju koncertā tiks izdejotas aptuveni 20 dejas.

”Šeit es palikšu”

Katriem svētkiem tiek izvēlēts arī atšķirīgs temats, kas simbolizē kādu attiecīgajam laikam būtisku tematu. Šā gada tēma ir ”Šeit es palikšu”. Ikviens no svētku dalībniekiem ir dzimis neatkarīgā Igaunijas valstī, tāpēc tēma izvēlēta, lai uzsvērtu saikni starp jauno paaudzi un tās zemi, kultūru un vecākajām paaudzēm, gudrību un spēku, ko jaunā paaudze pārņem no vecākajām.

Lielais svētku gājiens

Viens no gaidītākajiem svētku notikumiem ir svētku dalībnieku gājiens. Gājienā piedalās pilnīgi visi koru un deju kolektīvi. Gājiens sākas pilsētas centrā un virzās uz Dziesmu svētku estrādi. Kopumā visi deju kolektīvi veido aptuveni 5 km garu kolonnu. Gājiens ļauj tuvumā aplūkot arī lielo igauņu tautastērpu daudzveidību, jo tautas tērpi atšķiras ikvienā reģionā, pilsētā, ciemā un pat korim un deju kolektīvam.

UNESCO kultūras mantojums

2003. gada novembrī Igaunijas Dziesmu un deju svētku tradīcija, tostarp arī Jaunatnes Dziesmu un deju svētki, tika iekļauta UNESCO Reprezentatīvajā cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā.
Plašāka informācija par Igaunijas XII jaunatnes dziesmu un deju svētkiem atrodama šeit: www.visitestonia.com/lv.

Foto: Publicitātes foto