Esi zinošs! Fakti par uzbrukumiem Charlie Hebdo redakcijai pirms gada

Komentāri

Ceturtdien, 7. janvārī, aprit tieši gads, kopš atriebībā par pravieša Muhameda karikatūrām teroristi uzbruka Francijas satīriskā žurnāla Charlie Hebdo redakcijai. Ko varam secināt gadu pēc uzbrukuma?

Pērnā gada pirmās dienas nāca ar traģiskām ziņām, – uzbrukumā Charlie Hebdo redakcijai dzīvību zaudējuši 12 cilvēki. Nākamajās dienās teroristi laupīja vēl piecas dzīvības. Bojā gāja četri cilvēki košera lielveikalā un kāda policiste.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Vai gada laikā kas mainījies? Pats žurnāls ar gadadienai veltīto pretrunīgi vērtēto izdevuma vāku, kurā terorismu sasaista ar reliģiju, demonstrē, ka izmaiņas nav notikušas. Tiesa gan, žurnālam notikušais nesis būtisku popularitātes pieaugumu. Tomēr tā darbiniekiem nākas sadzīvot ar stingrākiem drošības pasākumiem, un divi karikatūristi paziņojuši, ka vairs nezīmēs Muhamedu, un viens no viņiem žurnālu vēlāk arī pameta.

Izmaiņas, kas jūtamas plašākā sabiedrībā, saistītas ar lielāku atbalstu labējai politikai un rasisma pieaugumu. Statistika rāda, ka Francijā šajā laikā trīs reizes pieaudzis pret musulmaņu kopienu vērsto uzbrukumu skaits.

Tāpat ir palielinājusies arī drošības spēku klātbūtne, karavīru skaitam ielās sasniedzot 11 tūkstošus, bet policistu skaitam augot par trešdaļu. Taču vienlaikus izskan šaubas, vai stingrāka uzraudzība un izmaiņas likumā, kas dod plašākas iespējas sekot cilvēku darbībām, devušas arī atbilstošu rezultātu.

Pērn novembrī Francijā notikušie terorakti vēl vairāk pastiprina bažas par radikāli noskaņotu cilvēku skaita strauju pieaugumu, tostarp tepat Eiropā, un arī drošības dienestu grūtībām viņus laikus atklāt. Turklāt pēc novembra notikumiem audzis arī satraukums, ka uzbrukumi vairs netiek vērsti pret konkrētām cilvēku grupām vai simboliskām vietām, bet var skart jebkuru.

Skaties video!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl