ES sagatavojusi atbildes soļus ASV iecerei palielināt ievedmuitu tēraudam un alumīnijam

0 Komentāru
ES sagatavojusi atbildes soļus ASV iecerei palielināt ievedmuitu tēraudam un alumīnijam
Foto: EPA / LETA

Atbildot uz ASV prezidenta Donalda Trampa noteiktajiem tarifiem tēraudam un alumīnijam, Eiropas Savienība (ES) ar ievedmuitu varētu aplikt milzīgu klāstu ASV ražojumu. Par to liecina nedēļas nogalē publicētais ASV preču saraksts, kurā iekļautas pat, piemēram, spēļu kārtis un virtuves izlietnes. Šobrīd gan vēl pastāvot labas cerības no tirdzniecības kara izvairīties. 

Tērauds ir būvniecības industrijas pamatu pamats, tādēļ tā aplikšana ar tarifiem, kā to izplānojis ASV prezidents Donalds Tramps, par labu nenāks arī Latvijai, tomēr Eiroparlamentā jau ir gatavs plāns, kā  izvairīties no tirdzniecības kara. Tas ir ar Eiropas prettarifiem jāapliek tieši tās preces, ko ražo Donalda Trampa tuvāko sabiedroto republikāņu senatoru štatos.

Jau vēstīts, ka Tramps parakstījis rīkojumu par 25% muitas tarifu piemērošanu tērauda importam un 10% tarifa piemērošanu alumīnija importam. Kaut šo materiālu pārprodukcija pasaules tirgū saistīta ar Ķīnu, Tramps par grēkāzi izvēlējies arī Eiropu, piedraudot, – ja tā iedrošināsies uz tarifiem atbildēt, sekos jauni tirdzniecības ierobežojumi. Tas Eiropas politiķus atstāja gaužām neērtā situācijā.

“Protams, mēs nevaram ar nokārtām galvām piekrist tam, ka kāds mūs vienkārši pazemo, bet mēs nedrīkstam būt tie, kas tālāk eskalē šo nepareizo politiku,” uzskata Latvijas deputāts Eiroparlamentā Artis Pabriks (V).

Tādēļ Eiropas Komisija nedēļas nogalē publicēja sarakstu ar ASV precēm, kuras varētu aplikt ar 25% ievedmuitu. Tajā iekļautais preču klāsts ir patiesi plašs – sākot no tādām lauksaimniecības precēm kā kukurūza, rīsi un apelsīnu sula, neaizmirstot arī kosmētiku, drēbes un amerikāņu viskiju un beidzot ar dažādiem tērauda un alumīnija ražojumiem kā motorlaivas, mēbeles un pat virtuves izlietnes.

Ekonomisti cer, ka līdz reālai tarifu ieviešanai nenonāks un saraksti varētu būt vērtējami arī kā blefs. “Šajā situācijā tiešām risks ir tas, ka viena puse īsti nesaprot, ko dara un ir tāds teiciens ar trakajiem pa labam. Tāpēc es Eiropas vietā varbūt norītu šo pazemojumu ar tarifiem un nevirzītos uz tālāku eskalāciju, jo sekas tiešām var būt bīstamas,” norāda ekonomists Pēteris Strautiņš.

Ievedmuitas ieviešana tik tiešām vēl nav nolemta – saraksts bija jāpublicē lai nepārkāptu Pasaules tirdzniecības organizācijas noteikumus un tagad Eiropai ir vēl trīs mēneši, lai pieņemtu galīgo lēmumu. Pa šo laiku Brisele cer pārliecināt amerikāņus tomēr nesākt tirdzniecības karu. Ar tādu aprēķinu arī izvēlētas sarakstā iekļaujamās preces.

“Pašsaprotami, ka jāaplūko tērauda produkti, kas nāk no ASV, piemēram, motorlaivas, un teiksim tā, kādi ļoti specifiski produkti, kam ir cieša saikne ar tiem apgabaliem, no kuriem ievēl konkrētus ASV senatorus un kongresmeņus, kurus uzklausa prezidents,” saka Eiropas Parlamenta Tirdzniecības komitejas priekšsēdētājs Bernds Lange.

Eiropas Komisija lēš, ka ASV tarifi Eiropā ražotam tēraudam un alumīnijam kontinenta ekonomikai radītu zaudējumus 2,8 miljardu eiro apmērā, tādēļ arī prettarifu sarakstā iekļautas preces, kuru imports no ASV gadā sasniedz šādu pašu summu. Tarifu karam izvēršoties, preču saraksts gan varētu tikt izvērsts, vērtībā sasniedzot pat 6,4 miljardus.
0 Komentāru