ES piesardzīga par Lielbritānijas jauno piedāvājumu

0 Komentāru
ES piesardzīga par Lielbritānijas jauno piedāvājumu
EMPICS/SCANPIX

Lielbritānijas premjerministra Borisa Džonsona piedāvātais jaunais breksita plāns Eiropas pusē uztverts piesardzīgi, bez liela optimisma. Taču nevar teikt, ka arī pilnīgi noraidoši.

Vācijas kanclere Angela Merkele, reaģējot uz Džonsona piedāvājumu, norādīja, ka tas rūpīgi jāizvērtē, pirms paust savu nostāju. “Rūpīgi izskatīsim priekšlikumus. Pagaidām par tiem vēl neko nevaru pateikt. Taču esam panākuši vienošanos, ka vispirms tos izvērtēsim visi kopā. Mums ir ļoti svarīgi, lai mēs – visas 27 ES dalībvalstis – turētos kopā.”

Līdzīgi izteicās arī Īrijas premjers Leo Vardakars, no kura pozīcijas šajā jautājumā būs daudz atkarīgs.

Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers brīdinājis Džonsonu par problemātiskiem punktiem jaunajā plānā. Taču Junkers telefonsarunā ar Džonsonu atzinis, ka Lielbritānijas priekšlikumā ir pozitīvi aspekti. Eiropas Komisijas vadītājs norādīja, ka ES sarunvedēji objektīvi izvērtēs Londonas iesniegto priekšlikumu.

Arī galvenais sarunu vedējs no Eiropas puses Mišels Barnjē bija piesardzīgs, vienlaikus norādot uz pozitīvo. “Mana komanda šodien tikās ar Lielbritānijas pārstāvjiem, un mēs saņēmām saistošu priekšlikumu. Ir panākts progress, bet, atklāti sakot, vēl ir jāpieliek daudz darba, lai sasniegtu mērķus.”

Junkera un citu Eiropas pārstāvju bažas raisa Londonas ierosinātais muitas režīms, kura mērķis ir izvairīties no pārbaudēm uz Ziemeļīrijas un Īrijas robežas.

Saskaņā ar Džonsona plānu muitas pārbaužu vietā tiktu radīta regulējoša zona, kas aptvertu visu Īrijas salu un attiektos uz visām precēm, ne tikai lauksaimniecības produktiem un pārtikas produktiem. Tas nozīmētu, ka Ziemeļīrija vēl kādu laiku turpinātu ievērot ES standartus un noteikumus attiecībā uz visām precēm, bet izstātos no ES muitas savienības.

Džonsona plānā nav iekļauts tā dēvētais pagaidu risinājums, ko atbalstīja ES, bet kura dēļ galvenokārt Lielbritānijas parlaments trīs reizes noraidīja breksita vienošanos. Pagaidu risinājums paredz, ka Lielbritānija sākotnēji paliek muitas ūnijā ar ES, bet Ziemeļīrijai papildus paliek saistoši daļa no bloka iekšējā tirgus noteikumiem, kamēr Londona un Brisele nav atradušas labāku risinājumu.

0 Komentāru