ES nosaka sankcijas Krievijas amatpersonām par Navaļnija saindēšanu

1 komentārs
ES nosaka sankcijas Krievijas amatpersonām par Navaļnija saindēšanu
AP/SCANPIX

Eiropas Savienība (ES) saistībā ar Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija saindēšanu ar nervus paralizējošu kaujas vielu, kas pieder pie “Novičok” grupas, noteikusi sankcijas sešām augstām Krievijas amatpersonām, arī Federālā Drošības dienesta (FDD) direktoram Aleksandram Bortņikovam, teikts Eiropadomes lēmumā, kas publicēts ES oficiālajā žurnālā.

Sankciju sarakstā iekļauts arī Valsts Organiskās ķīmijas un tehnoloģiju zinātniski pētnieciskais institūts (GosNIIOHT), un ES uzņēmējiem ar to aizliegts uzturēt sakarus.

“Privāti ierobežojoši pasākumi noteikti FDD direktoram Aleksandram Bortņikovam, prezidenta administrācijas priekšnieka pirmajam vietniekam Sergejam Kirijenko, prezidenta iekšpolitikas jautājumu pārvaldes priekšniekam Andrejam Jarinam, Krievijas aizsardzības ministra vietniekiem Aleksejam Krivoručko un Pāvelam Popovam, kā arī Krievijas prezidenta pilnvarotajam Sibīrijas federālajā apgabalā Sergejam Meņailo,” teikts dokumentā.

Atsevišķi sankcijas par miera graušanu Lībijā noteiktas Putinam pietuvinātajam oligarham Jevgeņijam Prigožinam par viņa kontrolēto privāto militāro kompāniju “Vagner”.

ES norāda, ka Prigožinam ir “cieši sakari, tostarp finansiāli, ar privāto militāro kompāniju “Vagner””.

“Tādā veidā Prigožins ir iesaistīts “Vagner” aktivitātēs un to atbalstīšanā Lībijā, kas apdraud valsts mieru, stabilitāti un drošību”.

Lielbritānija drīz pēc Eiropadomes lēmuma publicēšanas paziņoja, ka pievienojas jaunajām ES sankcijām pret Krieviju.

Sankciju noteikšana nozīmē aizliegumu iebraukt ES teritorijā un finanšu aktīvu iesaldēšanu ES bankās.

Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs paziņoja, ka ES sankcijas ir nedraudzīgs solis un kaitēs Briseles un Maskavas attiecībām.

Kad ES vēl tikai paziņoja par gaidāmo sankciju noteikšanu, Krievijas Ārlietu ministrija norādīja, ka atbildes reakcija būs proporcionāla.

Krievija varētu apturēt kontaktus ar vadošajām ES amatpersonām, bet ekonomiskā sadarbība ar ES valstīm turpināsies, Krievijas raidsabiedrībai “Eho Moskvi” sacīja Krievijas Federācijas padomes suverenitātes jautājumu komisijas priekšsēdētājs Andrejs Kļimovs.

Navaļnijam 20.augustā kļuva slikti lidojuma laikā no Tomskas uz Maskavu, pilots veica ārkārtas nolaišanos Omskas lidostā, un Navaļnijs ar saindēšanās pazīmēm nesamaņā tika nogādāts Omskas slimnīcā. 22.augustā Navaļnijs no Krievijas tika pārvests uz Vāciju, kur viņa ārstēšanu uzņēmās Berlīnes Universitātes klīnika “Charite”.

2.septembrī Vācija paziņoja, ka iegūti neapstrīdami pierādījumi, kas apliecina, ka Navaļnijs ir saindēts ar nervus paralizējošu kaujas vielu, kas pieder pie “Novičok” grupas.

Šo slēdzienu apstiprinājušas arī Francijas un Zviedrijas laboratorijas un Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija (OPCW).

22.septembrī Navaļnijs no Berlīnes slimnīcas tika izrakstīts.

Rietumvalstis ir pieprasījušas Krievijai paskaidrojumus, taču Kremlis ir noraidījis jebkādu savu saistību ar šo slepkavības mēģinājumu.

1 komentārs