ES līderiem izdodas panākt kompromisu ar Lielbritāniju

Komentāri
ES līderiem izdodas panākt kompromisu ar Lielbritāniju
Foto: EPA / LETA

Pēc divu dienu sarunām Eiropas Savienības (ES) valstu un valdību vadītāji Briselē vienojušies par veicamo reformu kopumu, kas atbild uz Apvienotās Karalistes premjerministra pagājušā gada decembrī paustajiem ierosinājumiem. Tāpat sanāksmē plaši diskutēja arī par migrācijas jautājumā paveikto un darāmo – ES līderi bija vienisprātis, ka visas iepriekš panāktās vienošanās jāīsteno pēc iespējas ātrāk.

Ministru prezidents Māris Kučinskis vienošanos Apvienotās Karalistes jautājumā raksturo kā kompromisu. Apvienotās Karalistes palikšana ES sastāvā ir visu dalībvalstu interesēs – par šo mērķi Eiropadomes sanāksmē Briselē valdīja vienprātība.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Runājot par sociālo pabalstu jautājumu, Kučinskis norāda, ka panāktā vienošanās atbilst Latvijas interesēm: ”Ierobežojumi nav tik būtiski, lai kaitētu mūsu tautiešiem.” Valdības vadītājs skaidro, ka no sākotnējām prasībām, piemēram, pilnīgas bērnu pabalsta atcelšanas ārpus Apvienotās Karalistes dzīvojošiem bērniem un pilnīgas piemaksu atcelšanas nodarbinātajiem uz četriem gadiem, sarunu rezultātā panākts vērā ņemams progress.

Panāktā vienošanās neskar brīva darbaspēka kustības principu, veselības apdrošināšanu, bezdarbnieku u.c. pabalstus. Bērnu pabalstu indeksācija varēs tikt piemērota tikai no 2020.gada, savukārt, ārkārtas mehānisms attiecībā uz nodarbinātajiem – ne ilgāk kā septiņus gadus.

Attiecībā uz migrācijas jautājumiem Ministru prezidents Māris Kučinskis norādīja, ka atzinīgi vērtē Eiropadomes secinājumos esošo uzsvaru uz turpmāk darāmo. Eiropadome pozitīvi novērtēja NATO lēmumu atbalstīt Grieķiju un Turciju nelegālās robežšķērsošanas uzraudzībā Egejas jūrā.

Diskutējot par migrāciju, Latvijas valdības vadītājs uzsvēra, ka ”prioritāri jāfokusējas uz Eiropas Savienības ārējās robežas stiprināšanu, tostarp jāstrādā pie Eiropas robežu un krasta apsardzes izveides”. ES valstu un valdību vadītāji atbalstīja, ka darbs šajā jomā jāpaātrina un jāvienojas vēl Nīderlandes prezidentūras ES Padomē laikā – līdz šā gada jūnija beigām.

ES līderi arī uzsvēra, ka jāpabeidz darbs pie migrācijas pārvaldības centru jeb karsto punktu izveides, lai nekavējoties nodrošinātu pilnvērtīgu ieceļojošo patvēruma meklētāju kontroli un padarītu efektīvāku to personu atgriešanu, kurām nav nepieciešama starptautiskā aizsardzība.

Valstu un valdību vadītāji kā nozīmīgu migrācijas problēmas risināšanā atzina pilnīgu un ātru ES-Turcijas Rīcības plāna īstenošanu, tāpēc 5. martā gaidāmais ES-Turcijas samits būs ļoti būtisks.

Lasi vēl