ES gatava sniegt Ukrainai aizdevumu gāzes parāda segšanai

0 Komentāru
ES gatava sniegt Ukrainai aizdevumu gāzes parāda segšanai
epa04380750 Pipes at gas compressor station in the eastern Slovak town of Velke Kapusany, near the border with Ukraine, Slovakia, 02 September 2014. Ukrainian PM Yatsenyuk travelled to Slovakia to attend the opening of a gas pipeline that would send Russian gas back to Ukraine. The so-called reverse flow has been criticized by Russian energy giant Gazprom as a breach of existing contracts. The pipeline will transport some 10bcm of natural gas to Ukraine per year. EPA/FILIP SINGER (FOTO: LETA)

Krievija un Ukraina nav spējušas vienoties par gāzes piegādēm gaidāmajai ziemai. Sarunu vidutājs – Eiropas Savienība – paziņoja, ka ir gatava sniegt Ukrainai aizdevumu parāda atmaksai, taču Krievija vārdiem netic un, pirms piegādāt gāzi, gaida no Ukrainas priekšapmaksu.

Ilgi gaidītajā sanāksmē Briselē visas trīs sarunās iesaistītās puses – Eiropas Savienība, Ukraina un Krievija – jau gandrīz panāca vienošanos par gāzes kara izbeigšanu. Krievija piekrita samazināt cenu par 100 dolāriem līdz 385 par katriem tūkstoš kubikmetriem dabasgāzes, un šīs piegādes ir garantētas līdz marta beigām.

Tomēr par šķērsli līguma parakstīšanai kļuva tas, ka Ukraina vairāku mēnešu garumā nav spējusi norēķināties par Krievijas piegādāto gāzi. Krievija vēlas, lai Ukraina tai atmaksā iekrājušos parādu un ir atteikusies atlaidi piemērot jau spēkā esošajiem līgumiem.

Turklāt Maskava vēlas garantijas, ka Ukraina tik tiešām priekšapmaksu samaksās.

Ukraina jau ir lūgusi Eiropas Savienībai tai aizdot divus miljonus eiro. Lēsts, ka Savienība šo prasību apmierinās, jo Krievija nodrošina ceturto daļu Eiropas Savienības gāzes.

Lielākā daļa no šīm piegādēm iet caur Ukrainu. Pēc nedēļas ir gaidāma nākamā sarunu kārta.

0 Komentāru