Erdoans par Trampa lēmumu: Jūs šaujat sava stratēģiskā partnera kājā

0 Komentāru
Erdoans par Trampa lēmumu: Jūs šaujat sava stratēģiskā partnera kājā
Foto: AFP/Scanpix

Pēc ASV prezidenta Donalda Trampa lēmuma divkāršot muitas tarifus alumīnija un tērauda importam no Turcijas šī valsts piedzīvo strauju valūtas vērtības krišanu. Turcijas prezidents Redžeps Erdoans ASV rīcību sauc par “dunci mugurā” un sola nepalikt parādā.

Abu lielvaru attiecības jau tā nebija labas, taču vēl dziļākā krīzē tās nonāca pēc tam, kad Turcijā atteicās no ieslodzījuma atbrīvot amerikāņu mācītāju Endrū Bransonu.

NATO sabiedroto – Turcijas un Amerikas Savienoto Valstu – starpā asi strīdi uzšķīlušies daudzos jautājumos. Viens no lielākajiem ir karš Sīrijā, taču savu lomu spēlē arī ASV mācītāja Endrū Bransona turēšana apcietinājumā, – Turcija viņu apsūdz  spiegošanā. Pēc atteikuma viņu izdot ASV, Tramps pagājušajā nedēļā divkāršoja muitas tarifus alumīnijam un tēraudam no Turcijas. Strīda dēļ smagi cietusi Turcijas valūta, kas kopš aizvadītās piektdienas atrodas teju vai “brīvajā kritienā”. Liras vērtība pret ASV dolāru nokritusies līdz rekordzemam līmenim.

Ozlema Sengula
ekonomikas analītiķe

Ja abu valstu starpā netiks rasti kompromisi, kuriem nesekos kaut vai īslaicīgs risinājums, tad ar lielu varbūtību var apgalvot, ka valūtas kurss smagi skars arī makroekonomiskos rādītājus. Visticamāk, lejupslīde turpināsies arī pēc 2019. gada. Vēl nesen tika prognozēts, ka inflācija gada beigās sasniegs 17%, taču tagad, domājams, tā būs vēl lielāka.

Turcijas prezidents Redžeps Erdoans valūtas krīzi sauc par atklātu ASV uzbrukums turkiem. “Turcija atrodas “ekonomiskā aplenkuma” situācijā. “No vienas puses, jūs uzvedaties kā stratēģiskais partneris, bet, no otras, jūs šaujat sava stratēģiskā partnera kājā.”

Lai arī Erdoans mudina turkus neuztraukties, jo valsts ekonomika esot spēcīga, iedzīvotājus tomēr sāk pārņemt izmisums un bažas par cenu kāpumu.

Turcijas Centrālā banka pirmdien paziņoja, ka ir gatava palīdzēt bankām, lai pēc valūtas vērtības krituma nodrošinātu finanšu sektora stabilitāti.

0 Komentāru