1 komentārs

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti nosodījuši Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija, kā arī simtiem citu protestētāju aizturēšanu, pieprasot atbrīvot visus aizturētos un izbeigt “politiski motivētās” lietas. No Latvijas deputātiem Eiroparlamentā “pret” to balsoja Andrejs Mamikins un Tatjana Ždanoka, savukārt Iveta Grigule atturējās.

Protesti Krievijā sākās pēc tam, kad opozīcijas aktīvists Aleksejs Navaļnijs internetā izvietoja stundu garu dokumentālo filmu par Krievijas premjerministru Dmitriju Medvedevu, vainojot viņu 70 miljardu rubļu izzagšanā. Filma izraisīja milzu interesi – interneta vietnē “Youtube” tā skatīta jau vairāk nekā 17 miljonus reižu.

Tādēļ, kad Navaļnijs izsludināja pretkorupcijas mītiņus 80 Krievijas pilsētās, ielās izgāja 150 000 cilvēku. Vietējās varas iestādes gan centās protestus nepieļaut – tās saskaņoja tikai 24 no 80 akcijām. Policisti aizturēja aptuveni 1000 aktīvistu, tostarp pašu Navaļniju, kam piesprieda 15 diennaktis cietumā.

Redzamākā Krievijas opozīcijas aktīvista Alekseja Navaļnija aizturēšana ir satraukusi daudzus demokrātijas aizstāvjus Eiroparlamentā. Tādēļ arī tapa šodien apstiprinātā rezolūcija. Krievijai cilvēktiesību aizstāvju pārmetumi gan līdz šim bijuši kā pīlei ūdens.

Parlamenta cilvēktiesību komisijas vadītājs Pjerantonio Panzeri norāda – aizstāvēt Navaļniju ir Eiropas pienākums. Tādā veidā Krievijas pilsoniskajai sabiedrībai tiek nodota skaidra ziņa, ka tā nav pamesta bez aizstāvjiem.

“Tas ir mūsu pienākums – aizstāvēt pilsonisko sabiedrību un cilvēku tiesības brīvi paust savu viedokli visā pasaulē un Krievija nav izņēmums. Aizturot Navaļnija kungu Krievijas valdošā vara ļaunprātīgi izrādīja savu spēku, tādēļ pieprasīt viņa atbrīvošanu, kā jau teicu, tas ir mūsu pienākums,” teic Panzeri.

Savukārt Eiroparlamenta depuāts no Lietuvas Petrs Austrevičus pat uzskata, ka Eiropai nebūtu jāapstājas pie Krievijas nosodījuma, bet jāsper arī solis tālāk. “Beigu beigās cilvēki protestēja pret korupciju Krievijā. Tādēļ, manuprāt, mums šeit parlamentā un citās Eiropas institūcijās būtu jāizveido Krievijas korupcijas izmeklēšanas komisija,” viņš norāda.

Rezolūciju pieprasot Navaļnija atbrīvošanu atbalstīja arī lielākā daļa Latvijas eirodeputātu. Tomēr daži uzskata, ka nav ko jaukties Krievijas iekšējās lietās. Piemēram, Iveta Grigule intervijā, kas notika pirms balsojuma, solīja tajā atturēties.

“Cik es saprotu, protests nebija saskaņots, aresti tika veikti pamatojoties uz to. Es domāju, ka arī Latvijā, ja notiktu nesaskaņots mītiņš, droši vien jau arī būtu aizturēšanas un sodi, es plānoju atturēties,” tā savu nostāju skaidroja Grigule.

Savukārt Andrejs Mamikins parlamenta rezolūciju pielīdzināja mēstulei Krievijas pastkastē: “Kas nenotiktu Krievijā vai paralēli šonedēļ arī Baltkrievijā, mēs vienalga pieņemsim kaut kādu rezolūciju, kur būs daudz politiski retorisku atkritumu. Attiecības ar Krieviju tas neietekmēs ne mazākā pakāpē. Nu žēl, ka Eiropas Parlaments nodarbojas ar tādām lietām.”

Navaļnijs ir šobrīd populārākais opozicionārs, kurš atklāti paziņojis par plāniem 2018. gadā Krievijas prezidenta vēlēšanās konkurēt ar Vladimiru Putinu.

Video

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl