EP pēc pašreizējā pilnvaru termiņa beigām neatzīs Lukašenko par Baltkrievijas prezidentu

5 komentāri
EP pēc pašreizējā pilnvaru termiņa beigām neatzīs Lukašenko par Baltkrievijas prezidentu
EP / SCANPIX

Eiropas Parlaments (EP) pēc pašreizējā pilnvaru termiņa beigām 5. novembrī neatzīs Aleksandru Lukašenko par Baltkrievijas prezidentu, informēja EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.

EP ceturtdien, 17. septembrī, ar 574 balsīm par, 37 pret un 82 atturoties noraidīja Baltkrievijā 9. augustā notikušo “tā saukto prezidenta vēlēšanu” rezultātus, jo tās “rīkotas, klaji pārkāpjot visus starptautiski atzītos standartus”. Kad 5. novembrī beigsies Lukašenko prezidenta pilnvaru termiņš, EP viņu vairs neatzīs par Baltkrievijas prezidentu, uzsver deputāti.

Vienlaikus EP atzinīgi vērtē izveidoto Baltkrievijas Koordinācijas padomi un atzīst to par “to cilvēku pagaidu pārstāvniecību, kuri pieprasa demokrātiskas pārmaiņas Baltkrievijā”. Viņi arī atkārto aicinājumus pēc iespējas drīzāk rīkot jaunas, brīvas un godīgas vēlēšanas starptautiskā uzraudzībā.

Tāpat EP deputāti aicina noteikt ES sankcijas pret personām, kas ir atbildīgas par vēlēšanu rezultātu falsifikāciju un represijām Baltkrievijā, tostarp pret Aleksandru Lukašenko, un aicina ES dalībvalstis nekavējoties un ciešā sadarbībā ar starptautiskajiem partneriem, sākt šīs sankcijas īstenot.

Lasi vēl: EP deputāti plāno pieņemt rezolūcijas par stāvokli Baltkrievijā un par Navaļnija noindēšanas mēģinājumu

EP deputāti arī visstingrākajā veidā nosoda Baltkrievijas varas iestādes par to vardarbīgajām represijām pret miermīlīgajiem protestētājiem, demonstrāciju vadītājiem un žurnālistiem, un min, ka no Baltkrievijas cietumiem un aizturēšanas centriem pienāk simtiem ziņojumu par spīdzināšanu, izvarošanu un sliktu izturēšanos pret aizturētajiem.

Rezolūcijā deputāti pauž atzinību par Baltkrievijas sieviešu nozīmīgo ieguldījumu protestos, īpaši minot to vadītājas Svetlanu Tihanovsku, Veroniku Cepkalo un Mariju Koļesņikovu. Viņi arī min, ka daudzi Baltkrievijas iedzīvotāji uzskata Tihanovsku par prezidenta vēlēšanu uzvarētāju un Baltkrievijas ievēlēto prezidenti.

EP arī pieprasa nekavējoties atbrīvot arestētos Baltkrievijas Koordinācijas padomes locekļus un visus tos, kas patvaļīgi aizturēti politisku iemeslu dēļ.