EP aicina strauji palielināt dalībvalstu iemaksas Eiropas budžetā, lai segtu “Brexit” radīto “robu”

0 Komentāru
EP aicina strauji palielināt dalībvalstu iemaksas Eiropas budžetā, lai segtu “Brexit” radīto “robu”
Foto: Sputnik / LETA

Lielbritānijas izstāšanās draud atstāt miljardos mērāmu robu Eiropas Savienības budžetā, tādēļ pašlaik tiek domāts, kur trūkstošo naudu atrast.

Vieni to grib izvilkt no bagāto valstu kabatas, citi – apcirpt fondus, no kuriem barojas trūcīgākā Eiropas daļa, vēl citi – ieviest jaunus nodokļus. Trešdien savu cepuri ringā iemeta arī Eiropas Parlaments – tas atbalstīja rezolūciju, pieslejoties naudas pārdalītājiem, nevis cirpējiem.

Lielbritānija līdz šim bija viena no ES donorvalstīm, tas ir, tā ik gadu ES kopējā budžetā iemaksāja stipri lielāku summu nekā saņēma pretī, piemēram, caur fondu maksājumiem. Un tas arī bija viens no galvenajiem “Brexit” aizstāvju argumentiem pirms bēdīgi slavenā referenduma. Tagad, kad briti nobalsojuši par izstāšanos no ES, tās budžetā radies 15 miljardus eiro liels ikgadējs iztrūkums.

Tik lielu robu aizlāpīt nav vienkārši. Vai nu strauji jāsamazina tēriņi, vai tikpat strauji jāpalielina atlikušo dalībvalstu iemaksas kopējā budžeta katlā, vai arī jāķeras klāt pie visas Eiropas nodokļa ieviešanas, piemēram, finanšu transakciju jomā.

Jāpiebilst, ka bagātās donorvalstis – Zviedrija un Nīderlande – jau paziņojušas, ka ir kategoriski pret kopējo iemaksu palielināšanas. Tikmēr mazāk pārtikušās valstis uztraucas, ka tās visskarbāk skartu taupības pasākumi. Tādēļ Eiroparlaments šajā situācijā izvēlējies trešo ceļu un atbalstījis nodokļu palielināšanu.

Jans Olbrihts
EP ziņotājs par daudzgadu budžeta ietvaru (Polijas Pilsoņu platforma)

Mēs uzskatām, ka papildu finanses ir jāatrod. Tas nepieciešams, lai Kohēzijas fondus un atbalstu lauksaimniekiem varētu saglabāt esošajā līmenī. Mēs apzināmies, ka tam piekrīt ne visas dalībvalstis. Bet tieši tādēļ mēs izvēlamies šo kā spēka pozīciju, no kuras sākt sarunas.

Inese Vaidere
Eiropas Parlamenta deputāte (Vienotība)

Nu tad te ir mūsu valdības uzdevums, pirmkārt, ļoti cīnīties par to, lai šīs iemaksas tomēr tiktu palielinātas, otrkārt, nu, ja neveicas, tad par to, lai Kohēzijas politikas līdzekļus saņemtu tās valstis, kam tas visvairāk ir nepieciešams. Mums, protams, ir jāmeklē sabiedrotie. Tās ir citas Baltijas valstis, Polija, arī visas Austrumeiropas valstis.

0 Komentāru