Eksperti: “Zapad” laikā arī Baltijā un Polijā nepieciešamas vērtīgas mācības

1 komentārs
Eksperti: “Zapad” laikā arī Baltijā un Polijā nepieciešamas vērtīgas mācības
COVIER IMAGES

Iespējams, jau nākamo Krievijas un Baltkrievijas militāro mācību “Zapad” laikā tikpat vērienīgi NATO valstu manevri būs jāveic arī robežas šajā pusē – Baltijas valstīs un Polijā, vēsta TV3 Ziņas.

“Zapad” ir Krievijas un Baltkrievijas kopīgi rīkotās mācības, kuras notiek reizi četros gados. Un teju katru reizi skaitļi un informācija par to mērogu ir aptuvena. Oficiāli izplatītā informācija liecina, ka dalībnieku skaits pārsniedz 200 000.

Aizsardzības ministrijas paspārnē esošā portāla “sargs.lv” rīkotajā diskusijā eksperti atkārtoti norādīja uz lietām, kurām potenciāli jāpievērš uzmanība.

Galvenokārt jau fakts, ka Baltkrievijā ievestā militārā tehnika tur varētu arī palikt un ar laiku arī apkalpota. Kas faktiski nozīmē, ka Baltkrievijas teritorijā būs ieroči un tehnika, kuras tai iepriekš nebija.

Igors Rajevs, atvaļināts pulkvedis

“Vai tas, kas tiks tur izvietots vai par to tagad vajag uztraukties? Lielā mērogā nē, taču tas ir sākuma posms tām darbībām, ko Krievija veic. Krievija grib tur savas bāzes un grib, lai Baltkrievija to atbalstītu. 2017. gadā tas neizdevās, tagad sper soli, lai to izdarītu.”

“Mēs varam pateikt, ka Krievijas militārā klātbūtne nav personāla ziņā tik izteikta Baltkrievijā, bet būs dzelžu ziņā,” sacīja atvaļināts kapteinis Mārtiņš Vērdiņš.

Pēc ekspertu domām, šis ir potenciāls apdraudējums ne vien Baltijai un Polijai, bet arī Ukrainai, jo Krievija tagad tai pietuvojas caur trešo valsti.

To, ka “Zapad 2021” ir vērienīgākas nekā pirms četriem gadiem, novērojis ne viens analītiķis vien. Un tas liek uzdot jautājumu, kāpēc?

Andis Kudors, politologs un bloga “Latvijas Drošība” autors

“Viņi uztver NATO kā tādu pretinieku, kurš grasās uzbrukt. Man ir jautājums – viņi ir kukū… Kāpēc visos dokumentos kopš 2010. gada ir mainījuši retoriku par NATO, tā ir daļa no konstrukcijas kā Putinam palikt pie varas.”

Lielā mērā gaisotne sāk atgādināt to, kas valdīja Aukstā kara laikā. Līdz ar to rezerves pulkvedis Igors Rajevs pauž viedokli, ka NATO ir jāsper adekvāti soļi, kuriem būtu arī simboliska nozīme.

“Būtu vienkārši burvīgi, ja notiek mācības “Zapad” un daudznacionālā divīzija “Ziemeļi” īsteno mācības Latvijā, Lietuvā un Igaunijā un Polija pievienojas ar atbalstu,” norādīja atvaļinātais pulkvedis Igors Rajevs.

Zīmīgi, ka šo mācību laikā, “Zapad” ietvaros tika īstenotas finanšu dienestu mācības. Un tas liekot domāt, ka testēti tādi elementi kā iespējami pārrāvumi vai pat Krievijas atslēgšana no starptautiskajām norēķinu sistēmām.

Lasi vēl:

1 komentārs