Eksperti: Vācijā varētu būt vismaz trīs partiju valdība

0 Komentāru
Eksperti: Vācijā varētu būt vismaz trīs partiju valdība
REUTERS/SCANPIX

Latvijas ārpolitikas eksperti prognozē, ka Vācijas valdības veidošanas sarunas būs sarežģītas un ilgas. Ko šāds scenārijs varētu nozīmēt Latvijai un Eiropas Savienībai kopumā?

Provizoriskie Vācijas vēlēšanu rezultāti ir apliecinājums tam, ka Vācijas sabiedrībai sociālā taisnīguma un zaļās domāšanas tendences kļūst arvien populārākas, spriež ārpolitikas eksperti. Vienlaikus, sociāldemokrātu izvirzīšanās līderos varētu būt skaidrojama ar vāciešu vēlmi šīs partijas pārstāvi Olafu Šolcu redzēt nākamā kanclera amatā.

“Vācijas vēlētājiem ir ļoti simpātiska bijusi Angela Merkele un aizejot Angelai Merkelei principā tiek meklēts cilvēks, kas lielā mērā turpina Merkeles iesākto,” saka Latvijas Ārpolitika institūta direktors, RSU Eiropas studiju fakultātes dekāns Andris Sprūds.

Koalīcijas veidošanas sarunās būtiska loma būšot zaļajiem un brīvajiem demokrātiem. Ar šīm abām partijām valdību var izveidot gan līdzšinējie līderi kristīgie demokrāti, gan vēlēšanu uzvarētāji sociāldemokrāti. Taču visgrūtāk par savstarpēju sadarbību vienoties varētu būt tieši mazākajām partijām.

“Ja zaļie iestājas par plašākām investīcijām vides jomā, par dziļāku Eiropas integrāciju, par fiskālās savienības veidošanu ES, tad brīvie demokrāti ir tieši otrādi – viņi iestājas par lielāku fiskālo taupību, ir pauduši neuzticību citām ES valstīm, piemēram, Grieķijai par viņu attieksmi pret fiskālo taupību u.tml.,” saka Eiropas politikas pētījumu institūta pētnieks Aldis Austers.

Neesot izslēgts arī scenārijs, ka, sarunām ieilgstot, par sadarbības turpināšanu vienosies divi līdzšinējie koalīcijas partneri sociāldemokrāti un kristīgie demokrāti, trešo partiju pulkā nemaz neņemot.

Eksperti tomēr domā, ka fundamentālas izmaiņas Eiropas politikā pēc Vācijas vēlēšanām nav gaidāmas. Vienlaikus, varētu mainīties tendences un uzsvari atsevišķās jomās un nozarēs.

“Ja koalīcija veidosies ap kristīgo demokrātu savienību tad, visticamāk, jāgatavojas jaunam taupības ciklam ES. Sociāldemokrāti un zaļie iestājas par lielākiem tēriņiem vides tehnoloģijās, viņi vairāk uzticas ES institūcijām un būs atvērtāki Eiropas sadarbībai,” norāda Austers.

“Brīvie demokrāti, viņi ir pietiekoši pragmātiski un tur var būt pietiekoši ekonomiski pragmātiskas attiecības ar Krieviju. Zaļie, savukārt, ir ļoti pret gāzi un “Nord Stream 2″ un ir paziņojuši, ka to principā nevajadzētu uzturēt un tas ir pret Vācijas interesēm,” vērš uzmanību Sprūds.

Trīs partiju koalīcijas Vācijā nav bijis kopš Otrā pasaules kara.

0 Komentāru