Eksperti par spriedzi Spānijā: Notikumi Spānijā var būtiski ietekmēt visas ES un arī Latvijas nākotni

Komentāri

Notikumu attīstība Spānijā var būtiski ietekmēt visas Eiropas Savienības un arī Latvijas nākotni, turklāt krīzes Eiropas Savienības dalībvalstīs ir izdevīgas eiroskeptiķiem! Tā uzskata Latvijas ārlietu ministrs un Spānijas politikas analītiķi.

Kādi ir iespējamie scenāriji un to sekas?

Man sāp, un es esmu bēdīgs par to, ka Eiropas un visas pasaules acīs mēs esam rīkojušies neadekvāti šajā situācijā – tā notiekošo Spānijā komentē Spānijas politisko procesu analītiķis Josu Samaniego. Latvijas Ārpolitikas institūta asociētais pētnieks uzskata, ka Spānijas un Katalonijas amatpersonas nav gatavas šobrīd svarīgākajam – dialogam. Tāpēc attiecību samierināšanā, viņaprāt, būtu jāiesaistās arī Eiropas Savienībai.

 

Josu Samaniego
LĀI asociētais pētnieks, Spānijas politisko procesu analītiķis

Problēma ir, ka neviens negrib veidot dialogus, mums tiešām vajag, lai abas divas puses apsēžas pie viena galda un diskutē un atrod neitrālu punktu, uz kuru viņi varētu kaut ko neitrālu iegūt. Pagaidām ne Rahojs, ne Pudždemons viņi negrib neko no savas puses atdot un ir mazliet tā ka teātris un tiešām vajag, lai kāds neitrāls no Eiropas Savienības puses palīdzētu šajā dialogā, jo vienalga kādā situācijā, izmantot draudus, varu, neadekvātu spēku un brutalitāti nav labs ceļš konfliktu risināšanai.

Katalonija jau izsenis ir slavena ar spēcīgu nacionālo identitāti, savu valodu un tradīcijām. Spānijas politisko procesu pētnieks norāda, ka sāpīgākais jautājums katalāņiem ir reģiona ieguldījums Spānijas ekonomiskajā attīstībā.

 

Josu Samaniego
LĀI asociētais pētnieks, Spānijas politisko procesu analītiķis

Katalonijas iedzīvotāji jūtas, ka viņi dod ļoti daudz Spānijas valdībai, un viņi to nesagaida atpakaļ tik, cik viņi gribētu. Protams, ka es nezinu, būtu labi vai slikti katalāņiem neatkarību iegūt. Tas ir legālā ceļā jāizlemj.

Arī Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs norāda, ka situācija Spānijā šobrīd ir satraucoša un dialogs ir vienīgā izeja. Tomēr, viņaprāt, Spānija neatzīs šā referenduma rezultātus.

 

Edgars Rinkēvičs
Latvijas ārlietu ministrs

Diemžēl šobrīd mums tā situācija ir vēl vairāk saasinājusies, un es nedomāju, ka Spānija šobrīd pēc Konstitucionālās tiesas sprieduma, gan pēc parlamenta debatēm varētu piekrist Katalonijas neatkarībai kā tādai, es stipri šaubos, ka tā varētu būt.

Ārlietu ministrs aicina neaizmirst, ka Spānija ir gan NATO, gan Eiropas Savienības dalībvalsts un arī Latvijai ir savas intereses, lai šī valsts būtu spēcīga – gan drošības, gan arī Eiropas Savienības kontekstā. Turklāt šā brīža situācija Spānijā ir ļoti izdevīga eiroskeptiķiem.

Arī politikas eksperts uzskata, ka Spānijas sadalīšanās būtu katastrofa gan pašai valstij, gan visai Eiropas Savienībai.

 

Josu Samaniego
LĀI asociētais pētnieks, Spānijas politisko procesu analītiķis

Jābūt ļoti uzmanīgiem ar nākamajiem soļiem. Gan Spānijas demokrātijai, gan Eiropai tā būtu katastrofa, jo no citām pusēm tas tiktu izmantots, ka Eiropai nav nekādu panākumu, un Eiropas destabilizācija ir tuvu.

Asu kritiku izpelnījusies arī referenduma laikā izmantotā vardarbība – tas esot kauns Eiropas demokrātijai. Latvijas ārlietu ministrs piekrīt, ka spēks nav veids, kā risināt problēmas, tomēr visu nevarot likt melns un balts kategorijās. Jāņem vērā, ka Spānijas konstitucionālā tiesa šo referendumu bija aizliegusi un policija pildīja tiesas lēmumu. Turklāt nevar izslēgt, ka daļa medijos izskanējusī informācija ir nepatiesa.

 

Edgars Rinkēvičs
Latvijas ārlietu ministrs

Likuma vara nenozīmē tikai to, ka jūs varat nepildīt tiesu lēmumus un policija uz to nereaģē. Šajā gadījumā ir bijušas ainas, kas mūs tiešām sāpina un rada bažas, ka tā situācija tiešām eskalējās, bet, manuprāt, tieši tāpēc ir nepieciešama visu faktu pārbaude.

Lasi vēl