Eksperti brīdina: ierobežojumus nevajadzētu atcelt līdz brīdim, kamēr tiek atrasta vakcīna pret Covid-19

55 komentāri
Eksperti brīdina: ierobežojumus nevajadzētu atcelt līdz brīdim, kamēr tiek atrasta vakcīna pret Covid-19
REUTERS / SCANPIX

Kamēr Latvijā ārkārtējā situācija pagarināta par vēl vienu mēnesi un pat eksperti izvairās spriest par to, kad varētu sākt domāt par ierobežojumu atcelšanu, medicīnas žurnāls ”The Lancet” nācis klajā ar jaunu pētījumu un skarbiem secinājumiem, – ārkārtējo situāciju visā pasaulē nedrīkst atcelt, līdz nav atrasta vakcīna pret Covid-19.

Pētnieki par pamatu ņēmuši Ķīnas gadījumu. Tur pēc Covid-19 uzliesmojuma tika izsludināti pamatīgi ierobežojumi. Tie darbojās – Covid-19 vilnis valsts lielākajā daļā ir apturēts. Taču ”The Lancet” pētnieki izmantojuši matemātisko modelēšanu, lai demonstrētu, ka priekšlaicīga pasākumu atcelšana varētu izraisīt plašu otro infekcijas vilni. Plašāk ar pētījumu vari iepazīties ”The Lancet” ŠEIT.

Varasiestādes atcēlušas daļu stingros 76 dienas ilgušos ierobežojumu Uhaņā, kurā tika fiksēti pirmie vīrusa gadījumi un no kurienes tas strauji izplatījās visā pasaulē.

“Kaut arī šie kontroles pasākumi, šķiet, ir samazinājuši infekciju skaitu līdz ļoti zemam līmenim, bez pūļa imunitātes pret Covid-19, viss var viegli atkal sākties no jauna.

Līdz ar uzņēmumu, rūpnīcu un skolu darbības atsākšanu atkal sāksies sociālā sajaukšanās, turklāt risku papildus palielina importētie gadījumi, jo vīruss pasaulē joprojām turpina izplatīties,” trešdienas ziņu izlaidumā CNN sacījis profesors Džozefs T. Vu no Honkongas Universitātes, kurš līdzfinansēja pētījumu.

Viņš brīdina, ka inficēšanās ātrums pieaugs, ja dažādu valstu varasvīri pieņems pārsteidzīgus lēmumus un mīkstinās ierobežojumus, kā arī netiks stingri monitorēta vīrusa izplatība katrā valstī.

Viens no ”bīstamajiem” gadījumiem ir Turkmenistāna, kurā joprojām notiek masu velobraucieni un publiski pasākumi. Par valsts savdabīgo vīrusa politiku lasi ŠEIT!

Eksperts uzsver, ka par sociālās distancēšanās atcelšanu tuvākajā laikā vispār nevar būt ne runas, un arī ar ekonomisko procesu atsākšanu nevajadzētu steigties.

Zināms, ka daudzviet pasaulē, kur Covid-19 ierobežojumu dēļ apstājusies darbība neskaitāmās biznesa sfērās, tiek apsvērta dažādu ierobežojumu atcelšana, lai atkal iekustinātu ekonomiku.

Pētnieks brīdina, – ja šajā saistībā tiks sperti pārsteidzīgi soļi, tas novedīs pie jauniem un šoreiz vēl stingrākiem ierobežojumiem, kas var būt katastrofāli veselības nozarei un ekonomikai.

Austrija nupat paziņojusi, ka pēc Lieldienām plāno lēnām atvērt veikalus, un arī vairākas citas valstis ziņojušas, ka gatavojas samazināt ierobežojumus. Piemēram, Vācijā īpaši izveidota mediķu, ekonomistu un juristu grupa rekomendējusi lēnām atkal atdzīvināt ekonomiku.

Pagājušonedēļ ”Ifo ekonomisko pētījumu institūts” publiskojis akadēmiķu ziņojumu, kurā teikts:

Lielbritānijas ekonomikas pētnieki ir piedāvājuši savdabīgu risinājumu – viņi ierosinājuši, ka darbā atgriezties jāļauj jauniešiem vecumā no 20 līdz 30 gadiem, kuri nedzīvo kopā ar vecākiem. Tādu Lielbritānijā ir ap 4,2 miljoniem.

Varvikas universitātes pētnieki uzskata, ka tas varētu būt solis, kā mazināt nopietno kaitējumu, kas tiek nodarīts valsts ekonomikai krīzes laikā. Pētnieki uzskata, ka, ja jau vakcīnu nav iespējams radīt tik ātri, jebkurš lēmums būs riskants un smags, taču jāatrod kompromiss starp epidemioloģiju un ekonomiku.

“Ja vakcīna netiek ātri atrasta, maz ticams, ka notiks kāda bezriska vai nesāpīga rīcība,” teikts rakstā.

Eksperti uzskata, ka daļēja ierobežojumu atcelšana, lai arī radītu ”nenozīmīgu papildus risku veselībai valstī”, palīdzētu atjaunot iedzīvotāju labklājību, pirms notiek ārkārtas lejupslīde.

Vai Latvijā ar Covid-19 saistītos ierobežojumus vajadzētu atcelt? Saistītais raksts

Rezultāti:
50%

Nekādā gadījumā.

17%

Jāatceļ, lai cilvēki var atgriezties darbā.

32%

Jāatceļ daļēji.

Eksperti uzskata, – ierobežojumu atcelšana dažas valstis ietekmēs vairāk, citas – mazāk. ”The Lancet” publiskotā pētījuma autori jau iezīmē skarbu scenāriju Ķīnas, kura atcēlusi daļu ierobežojumu, gadījumā.

“Mēs ļoti precīzi apzināmies, ka tuvāko nedēļu laikā, visā Ķīnā palielinoties ekonomiskajai aktivitātei, vietēja vai importēta infekcija varētu izraisīt transmisijas atjaunošanos,” paziņojis pētījuma līdzautore, doktore Keitija Leunga no Honkongas Universitātes.

Viņa uzskata, ka šobrīd nedrīkst atslābt – pastiprināti jāmonitorē, kā vīrusa izplatību ietekmē ierobežojumu atcelšana Ķīnā, lai nepieciešamas gadījumā rīkotos un samazinātu iespējamo otrā infekcijas viļņa rašanos.