Ekskluzīvi no Lielbritānijas! Ko briti domā par izstāšanos no ES un nekontrolēto migrāciju?

1 komentārs
Ekskluzīvi no Lielbritānijas! Ko briti domā par izstāšanos no ES un nekontrolēto migrāciju?
FOTO: LETA

”Tikai pirms pāris dienām uzzināju, ko Brexit nozīmē”, sarunā ar mazpilsētas apģērbu labošanas salona meistari smejas kopta britu kundze labākajos gados, piemetinot, ka atbildi esot atradusi internetā.

Viņa ir viena no tiem, kuri vēlētos, lai Apvienotā Karaliste paliktu Eiropas Savienības (ES) sastāvā, jo baidās par to, kas pēc iespējamās izstāšanās varētu notikt ar ekonomiku un ceļošanu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pretenziju pret eiropiešiem vai viesstrādniekiem viņai nav nekādu, salona saimniece poliete ar pamatīgu akcentu un kļūdainu angļu valodu tiek ik pa brīdim laipni palabota. Tālākā sarunā atklājas, ka pabalstu prasītājus gan visus vajadzētu mest ārā no valsts, tur nu abas kundzes ir vienisprātis. Gan poliete, kuras darbadiena bieži vien ievelkas ilgāka par 12 stundām, gan angļu kundze, kuras vīrs vai pašas īpašumi acīmredzot nodrošina bezrūpīgu mājsaimnieces dzīvi. Arī nekontrolētā imigrācija nevienai nepatīk.

Lielākoties visu sociālo slāņu britu viedoklis ir ļoti līdzīgs, atšķiras tikai secinājumi – izstāties vai neizstāties.

Kā nesen kādā no BBC analītiskajiem raidījumiem izteicās viens no pieaicinātajiem ekspertiem, lielākoties cilvēki grib vienu un to pašu, jautājums ir, vai viņi ir gatavi riskēt ar nezināmo, jo izstāšanās neapšaubāmi ir risks. Uzvarēs tie, kuri būs vairākumā – vai nu riskētāji, vai tie, kuri tomēr mīļā miera labad izvēlēsies palikt pie vecā, labi zināmā.

Iespējams, ka tieši tādēļ britu valdība ik pa brīdim nāk klajā ar apokaliptiskiem paziņojumiem par izstāšanās sekām – karu Eiropā, ekonomikas sabrukšanu, bezdarba palielināšanos un citām briesmām, taču lielākā daļa no tā ir tikai un vienīgi minējumi.

Ir pamatīga šķelšanās pat britu premjerministra Deivida Kamerona paša partijā un valdībā, daļa atbalsta palikšanu ES, daļa izstāšanos, abu pušu argumenti lielākoties ir populistiski un ne vienmēr atbilst patiesībai. Piemēram, viens no galvenajiem saukļiem izstāšanās kampaņai ir, ka ES katru nedēļu Apvienotā Karaliste maksā 350 miljonus mārciņu. Eksperti saka, ka īstais cipars ir ap 161 miljonu, kas gan tāpat ir ļoti daudz.

Eiropā britu vēlmi izstāties uztver gandrīz kā apvainojumu. Taču situācija Apvienotajā Karalistē pēc pēdējās pamatīgās ES paplašināšanās 2004. gadā, kad ES iestājās arī Latvija, ir pamatīgi mainījusies.

No daudzām angliskajām pilsētiņām pāri palicis ir tikai nosaukums, jo tur uz dzīvi ir pārcēlušies imigranti no visām iespējamajām pasaules valstīm, līdzi paņemot gan savu kultūru, gan tradīcijas un izpratni par likumiem.

Nespēja sazināties angļu valodā vēl būtu mazākā bēda, lielākā problēma ir nevēlēšanās strādāt un iekļauties britu sabiedrībā. Kopā ar iebraucējiem roku rokā iet nepakļaušanās vietējiem likumiem un noziedzība, ir izveidojušies neskaitāmi noziedznieku grupējumi pēc reģionālā principa un ādas krāsas.

Taču ir gandrīz neiespējami mainīt situāciju, jo līdzko britu ierēdņi cenšas ierobežot migrāciju vai pabalstu prasīšanu, tā tūlīt tiek piesauktas cilvēktiesības un ES likumi. Nav iespējams izraidīt no valsts pat rūdītus ārvalstu noziedzniekus, jo tiek pārkāptas viņu tiesības, piemēram, uz ģimenes dzīvi ar tādu pašu iebraucēju.

Londonas mēra vēlēšanu oficiālā mājaslapa ir pieejama gandrīz 20 valodās, Bristolē pilsētas dome ir saskaitījusi 91 dažādas valodas, taču ir vietas, kur ir vēl vairāk.

Latviešu vidū populārajos migrantu rajonos bieži vien bez angļu valodas var mierīgi iztikt, taču jāzina poļu un krievu, ir vietas, kur jāmāk arī lietuviešu.

Skolas un veselības aprūpes iestādes nespēj tikt galā ar nenormālo iebraucēju skaitu, nepietiek pašvaldību mājokļu. Ir skaidrs, ka tā nevar turpināties bezgalīgi, jo nodokļu maksātāju ir tik, cik ir, un nav iespējams uzturēt miljoniem iebraucēju, arī sala nebūt nav no gumijas.

Taču vai izstāšanās no ES atrisinās problēmas vai arī radīs klāt vēl jaunas? Par to nu britiem drīzumā nāksies lemt.

TOP komentāri

  • Gunta
    0 0 0

    Gunta

    Ja cels rūpnīcas vēl vairāk ieceļos tā pat nelegāli vajag solītās investīcijas un mazāk čakarēt piemēram Āfriku ,

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl