EK atbalsta vīzu atcelšanu Ukrainai, Gruzijai un Kosovai

Pievienot komentāru
EK atbalsta vīzu atcelšanu Ukrainai, Gruzijai un Kosovai
FOTO: LETA

Šodien Briselē noslēdzās divas dienas ilgusī Eiropas valstu un valdību vadītāju tikšanās, kurā Latviju pārstāvēja nu jau demisionējusī premjere Laimdota Straujuma. Ukrainai pavērusies cerība uz bezvīzu režīmu, lai gan laika rāmis, kurā kara plosītā valsts varēs brīvi ceļot Šengenas zonā, vēl nav iedots.

Divu dienu ilgušajās sarunās, gan visiem kopā sēžot ap 28 valstu kopgaldu, gan atsevišķiem līderiem tiekoties zem četrām acīm, nu noslēgušās, līdz ar to pieliekot punktu arī aizvadītajam gadam.

Lēmumi no Eiropas Padomes netika sagaidīti. Tā drīzāk bija diskusija, viedokļu apmaiņa par sarežģītām tēmām.

Migrācija, drošība, terorisms – tās bija diskusiju galvenās tēmas. Valstu līderi vienojās, ka pusgada laikā (līdz 30. jūnijam) bloka valstīm jāsaskaņo jaunu robežu aizsardzības un krasta apsardzes spēku izveide. Pret ieceri stingrāk kontrolēt imigrantu plūsmas uz Eiropas ārējām robežām visasāk iebilst Dienvidvalstis, jo tas nozīmētu daļēju suverenitātes zaudēšanu.

Vienlaikus Eiropas Padome arī atzina, ka ir veiksmīgāka plānu rakstīšanā, nevis realizēšanā. Reakcija uz bēgļu krīzi bijusi pārāk lēna. Nolemts, ka jāpasteidzina Turcijai piesolīto 3 miljardu eiro savākšana bēgļu plūsmas ierobežošanai.

Tikmēr Lielbritānija samitu izmantoja savu interešu lobēšanai. Premjerministrs Deivids Kamerons saviem vēlētājiem apsolījis reformas, tostarp sociālo pabalstu ierobežošanu imigrantiem no citām Eiropas Savienības (ES) valstīm, tostarp Latvijas. Pret šādu ieceri iebilst pat Francija un Vācija.

Līdz 17. gada beigām Kamerons britiem apsolījis referendumu par palikšanu Eiropas Savienībā. No viņa veiksmes panākt savu sarunās ar pārējām 27 dalībvalstīm vistiešākajā mērā atkarīgs referenduma rezultāts.

Pozitīvu signālu no Briseles šodien saņēma arī Ukraina, Gruzija un Kosova. To centienus bezvīzu režīma nosacījumu izpildē Eiropas Komisija novērtējusi atzinīgi, kas nozīmē, ka šīs valstis ir soli tuvāk vīzu atcelšanai ar ES. Ukraina, piemēram, šai virzienā pūlējusies jau 7 gadus. Taču tas vēl nenozīmē, ka visi nosacījumi tā iegūšanai ir izpildīti.

Video