EK apsvērs kontroles pastiprināšanu uz Šengenas zonas ārējām robežām

0 Komentāru
EK apsvērs kontroles pastiprināšanu uz Šengenas zonas ārējām robežām
FOTO: SCANPIX

Eiropas Komisija (EK) apsvērs iespēju pastiprināt kontroli uz Šengenas zonas ārējām robežām un atsāks sarunas par pretrunīgi vērtēto plānu uzglabāt un dalīties ar datiem par gaisa satiksmes pasažieriem, trešdien paziņoja EK.

Tiek uzskatīts, ka džihādistu kaujiniekiem Sīrijā un Irākā pievienojušies 3000 līdz 5000 eiropiešu. Aptuveni 1000, domājams, jau atgriezušies savās valstīs.

EK priekšsēdētāja pirmais vietnieks Franss Timmermanss norādīja, ka komisija apsvērs kontroles pastiprināšanu uz Šengenas zonas ārējām robežām, lai “visas iespējas, ko piedāvā Šengena, tiek labāk izmantotas”.

Viņš atklāja, ka EK plāno virzīties uz ātru lēmumu par ES mēroga sistēmu apmaiņai ar gaisa satiksmes pasažieru vārdu reģistriem (European Passenger Name Record – PNR), kas ļautu valstīm izsekot iespējamos kaujiniekus.

Bažījoties par privātuma pārkāpšanu, Eiropas Parlamenta likumdevēji pērn šo ierosinājumu bloķēja.

Timmermanss norādīja, ka EK plāno virzīties uz ātru lēmumu par PNR, uzsverot, ka nepieciešami arī jauni datu aizsardzības pasākumi, ko pieprasa EP.

ES bāzētās aviokompānijas jau dalās ar PNR informāciju ar drošības dienestiem Austrālijā, Kanādā un ASV. Šī informācija ietver personas vārdu, adresi un kredītkaršu numurus.

Tomēr terorisma apkarošanai nepieciešami plašāki pasākumi. Kāda ES amatpersona trešdien norādīja, ka daudzi eiropieši tiek pievērsti radikālām idejām savā valstī, piemēram, cietumā.

Amatpersona uzsvēra, ka stingrāk būtu jānovēro arī internets, piebilstot, ka Eiropas policijas birojam “Europol” nepieciešami lielāki resursi, lai identificētu aizdomīgas aktivitātes sociālajos tīklos.

Lielāki pūliņi Eiropas līmenī jāpieliek arī ieroču kontrabandas apkarošanai, norādīja amatpersona.

Daudzas no šīm idejām varētu tikt iekļautas jaunajā ES drošības stratēģijā, ar kuru EK plāno nākt klajā maijā, atklāja Timmermanss.

ES dalībvalstu iekšlietu un ārlietu ministri šos jautājumus apspriedīs tuvākajās nedēļās pirms ES galotņu samita, kas gaidāms 12.februārī.

0 Komentāru