Eirozonu gaida trauksmains laiks

Komentāri

Eirozonu gaida trauksmains laiks, tā pēc Grieķijas vēlēšanām, kurā uzvarēja kreiso apvienība SYRIZA, prognozē finanšu eksperti. Ja Grieķija tiešām nolems lauzt līgumu ar starptautiskajiem aizdevējiem, tas var novest pie šīs valsts izstāšanās no eirozonas.

“Eiropu satricinājusi grieķu sacelšanās pret taupības pasākumiem”, “Grieķu izvēle — bieds eiro”. Šādi un līdzīgi virsraksti Eiropas laikrakstu pirmajās lapās vēsta par Grieķijas vēlēšanu iznākumu, no kura atkarīga visas eiro zonas stabilitāte, tāpēc likmes ir augstas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Kreiso ekstrēmistu partija vēlēšanās uzvarēja, solot darīt galu taupībai un panākt izdevīgākus nosacījumus ar starptautiskajiem aizdevējiem, tai skaitā, valsts parāda daļēju norakstīšanu.

Taču Eirogrupas prezidents Jerūns Deiselblūms jau pirmdien, 26. janvārī, lika saprast, ka tas ir neiespējami un brīdināja Grieķiju pildīt saistības.

Tāda pati nostāja ir arī Eiropas Komisijas viceprezidentam Valdim Dombrovskim. Viņš cer, ka Grieķija turēs aizdevējiem doto vārdu un atsakās spekulēt, kā eiro zonu ietekmētu vienošanās laušana.

Foto: LETA

Foto: LETA


Valdis Dombrovskis, EK viceprezidents:
Jāatzīst, ka pašreiz Eiropas Komisija šādus scenārijus neizskata. Izejas punkts sarunām ir tas, ka visām pusēm savas saistības ir jāpilda. Tas, vai vēlēšanu rezultāti Grieķijā ir vairojuši nestabilitāti eirozonā, lielā mērā būs atkarīgs no tā, cik konstruktīvi būs gatava strādāt jaunā Grieķijas valdība. Eiropas Komisija no savas puses ir gatava konstruktīvai sadarbībai.

Finanšu eksperts Ģirts Rungainis uzskata, ka eirozonas valstis nepakļausies Grieķijas ”šantāžai”, jo tas tikai vairotu nestabilitāti jo līdzīgas prasības varētu sākt izteikt arī citas valstis. Viņa vērtējumā, ja Grieķija būtu spiesta pamest eiro zonu, vienotās valūtas valstu bloks tomēr būtu ieguvējs, neņemot vērā to, ka kristos eiro vērtība.

Skaties video un uzzini vairāk!

Lasi vēl