Eiropu skāris masīvs kiberuzbrukums; tas īstenots pret vairākiem lieliem uzņēmumiem

0 Komentāru
Eiropu skāris masīvs kiberuzbrukums; tas īstenots pret vairākiem lieliem uzņēmumiem
Pixabay.com

Eiropa piedzīvojusi masīvu kiberuzbrukumu, tiek ziņots, ka tas sasniedzis arī Amerikas Savienotās Valstis (ASV). Tas īstenots pret vairākiem lieliem uzņēmumiem. Smagāk skartas iestādes Ukrainā.

Tiek ziņots, ka kiberuzbrukums skāris arī Černobiļas atomelektrostacijas radiācijas uzraudzības sistēmu, piespiežot darbiniekus ķerties pie individuālajiem radiācijas dozimetriem.

Tāpat skarti arī vairāki Ukrainas uzņēmumi un valsts iestādes – Kijevas lidosta, arī nacionālā elektrības kompānija. Valsts centrālā banka ziņojusi par lieliem traucējumiem tās sistēmu darbībā. Uzbrukumi veikti arī Krievijas lielajam naftas uzņēmumam “Rosņeft”, izspiešanas ziņojums parādījies arī Dānijas loģistikas uzņēmuma “Maersk” datoros, bet ASV skarts zāļu ražošanas gigants “Merck”.

Arī Lietuvā saņemtas ziņas par kiberuzbrukumu, un tās tiek pārbaudītas. Tiek ziņots, ka kiberuzbrukums atgādina vīrusa “WannaCry” radītos traucējumus. Tomēr eksperti ziņo par atšķirīgu taktiku, lai gan izmantotas tās pašas datorsistēmu vājās vietas un pieprasīta izpirkuma nauda digitālo naudaszīmju “Bitcoin” formā.

Vīruss paralizē datora darbību un pieprasa samaksāt 300 dolāru, lai lietotājs atgūtu failus.

Hakeru uzbrukumu vairākiem pasaules uzņēmumiem jau izmeklē Eiropols. Vīruss izmanto trūkumus Windows operētājsistēmā. Tiek ziņots, ka ļaunatūra izplatās caur inficētiem Word un PDF dokumentiem. Krievijas eksperti ziņo, ka izspiedēji izmanto līdzīgu versiju jau iepriekš pielietotam vīrusam ar nosaukumu “Petja”. Krievijas eksperti uzstāj, ka iedzīvotājiem un uzņēmumiem jāšķiro, kādi e-pasti tiek atvērti.

Speciālisti uzskata, ka lielie uzņēmumi bieži vien nevar atļauties atjaunot sistēmas, jo tām visu laiku jāatrodas darbībā.

0 Komentāru