Komentāri
Eiropas Savienībā īpaši marķēs preces, kas ražotas Izraēlas okupētajās teritorijās un Sīrijā
Foto: AFP/LETA

Eiropas Savienībā (ES) tiks īpaši marķētas preces, kas ražotas ebreju apmetnēs Izraēlas okupētajās palestīniešu teritorijās un Sīrijā, tā šodien nolēmusi Eiropas Komisija.

Briseles lēmums izraisījis sašutumu Izraēlā, kur to redz kā ES mēģinājumu īstenot tās politiskos mērķus.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Priekšlikums par okupētajās teritorijās ražoto preču īpašu marķēšanu tika ierosināts jau pirms trīs gadiem. Izraēla ir aktīvi centusies nepieļaut tā pieņemšanu, jo tas atgādina to, ko jau noteic starptautiskās tiesības – ebreju apmetnes okupētajās teritorijās ir uzbūvētas nelikumīgi.

ES neatzīst Izraēlas kontroli pār teritorijām, ko ebreju valsts okupēja 1967. gadā, tāpēc preces, kas ražotas Rietumkrasta teritorijās, Austrumjeruzalemē un Golana augstienēs, vairs nedrīkstēs marķēt ar tekstu “ražots Izraēlā”. Brisele norāda, ka tas ir tikai tehnisks jautājums, nevis politiska nostāja.

“Apmetnes saskaņā ar starptautiskajiem likumiem ir nelikumīgas, taču, ja šie produkti nonāk tirgū, tie tiek pārdoti kā Izraēlas produkti. Tomēr tie nav ražoti Izraēlas teritorijā un to uz produktiem vajag norādīt,” pauž EK pārstāvji.

Taču Izraēlā daudzi to uztver kā boikotu. Izraēla šodien asi nosodīja Briseles lēmumu kā “diskriminējošu”, un saistībā ar šo jautājumu uz Izraēlas Ārlietu ministriju tika izsaukts Eiropas Savienības vēstnieks Izraēlā. Izraēlas ārlietu ministrijā norāda, ka lielākie cietēji būs palestīnieši, kas strādā ebreju apmetnēs izveidotajās rūpnieciskajās zonās.

“Šī ir acīmredzama Izraēlas valsts deleģitimizācija. Mēs šajā kontekstā neredzam nekādu atšķirību starp industriālajām zonām, mums tas nozīmē boikota draudus visai Izraēlai. Te ir svarīgi atgādināt, ka Izraēlas ekonomika uzplaukst, nav riska Izraēlas ekonomikai, taču riska elements ir ienākumiem, ko gūst apmetnēs strādājošie 10 tūkstoši palestīniešu,” norāda Izraēlas Ārlietu ministrijā.

Tomēr palestīniešu amatpersonas tam nepiekrīt, sakot, – “šie paziņojumi ir meli, palestīniešu strādnieki necietīs”. “Pirmkārt, mēs nevēlamies, ka mūsu strādnieki strādā apmetnēs. Jo vairāk mēs boikotēsim Izraēlas produktus un ražosim paši, jo vairāk darba būs Palestīnas uzņēmumos,” pauž Palestīnas atbrīvošanas organizācijas pārstāvis.

Eiropas Savienība ir lielākais Izraēlas tirdzniecības partneris, kur nonāk apmēram trešā daļa ebreju valsts eksportpreču 30 miljardu dolāru apmērā. Apmetnēs ražotās preces veido vien 200 līdz 300 miljonus dolāru. Izraēlas ekonomikas ministrija lēš, ka tiešie zaudējumi būs apmēram 50 miljoni dolāru gadā, kas skars svaigos produktus, kosmētiku, vīnu, putnu produktus, medu un olīveļļu. Medicīnas iekārtas, ķīmijas preces un datorprogrammas veido apmēram 90% no Izraēlas eksporta uz Eiropu un to nevajadzēs marķēt.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl