Eiropas Parlaments prasa īslaicīgi atcelt patentu aizsardzību vakcīnām

0 Komentāru
Eiropas Parlaments prasa īslaicīgi atcelt patentu aizsardzību vakcīnām
DMITRIJS SUĻŽICS, F64

Eiropas Parlaments uzskata, ka īslaicīgi jāatceļ patentu aizsardzība vakcīnām, lai veicinātu visas pasaules iedzīvotāju straujāku vakcināciju,

Ceturtdien ar 355 balsīm par, 263 pret un 71 atturoties pieņemtajā rezolūcijā Eiropas Parlaments (EP) prasa sākt sarunas par Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) TRIPS patentu nolīguma īslaicīgu atcelšanu, lai veicinātu globālu piekļuvi ar Covid-19 saistītiem medicīnas produktiem un risinātu vispasaules ražošanas ierobežojumus un piegādes problēmas.

Brīvprātīga licencēšana, kad vakcīnas izstrādātājs izlemj, kam un ar kādiem nosacījumiem izsniegt patentu, lai atļautu ražošanu, un zinātības un tehnoloģiju nodošana valstīm, kurās ir vakcīnu ražošanas iespējas, ir galvenie veidi, kā ilgtermiņā paplašināt un paātrināt vakcināciju visā pasaulē, saka EP deputāti.

Lai novērstu vājās vietas vakcīnu piegādes ķēdēs, EP aicina Eiropas Savienību “ātri likvidēt eksporta šķēršļus un aizstāt savu eksporta atļauju mehānismu ar eksporta pārredzamības prasībām”. Savukārt ASV un Lielbritānijai nekavējoties jāatceļ vakcīnu un to ražošanas izejvielu eksporta aizliegums, viņi saka. Lai imunizētu 70% pasaules iedzīvotāju, nepieciešami 11 miljardi vakcīnas devu, un pašlaik saražota tikai daļa no šīs apjoma.

Lielākā daļa no pasaulē līdz šim ievadītajiem 1,6 miljardiem vakcīnu ir veiktas rūpnieciski attīstītajās valstīs, un tikai 0,3% nokļuvuši 29 trūcīgākajās valstīs.

EP deputāti uzsver, ka Eiropas Savienībai  (ES) ir jāatbalsta ražošana Āfrikā, un norāda, ka vēl viens nozīmīgs instruments šāda atbalsta sniegšanai ekonomikām ar zemiem ieņēmumiem ir globālais vakcīnu izplatīšanas mehānisms “COVAX”. Parlaments arī aicina Eiropas Savienību veikt finansiālus un nefinanšu ieguldījumus šajā mehānismā.

Tāpat EP pieprasa, lai turpmākie pirkuma priekšlīgumi tiktu pilnībā publiskoti, jo īpaši attiecībā uz nākamās paaudzes vakcīnām, un lai šajos līgumos būtu iekļautas pārredzamības prasības piegādātājiem.

Lēmums par intelektuālā īpašuma tiesību atcelšanu ir jāpieņem “PTO TRIPS” nolīguma padomei, kuras sanāksme notika 8. un 9.jūnijā. Debatēs pirms rezolūcijas pieņemšanas dažas politiskās grupas iestājās par patentu aizsardzības atcelšanu.

0 Komentāru