Eiropas Parlaments pieprasa vairāk sankciju pret Baltkrieviju

1 komentārs
Eiropas Parlaments pieprasa vairāk sankciju pret Baltkrieviju
TASS/SCANPIX

Eiropas Parlaments prasa lielākas Eiropas Savienības (ES) sankcijas pret tiem, kas iesaistīti lidmašīnas piespiedu nosēdināšanā Minskā 23. maijā un žurnālista Romāna Protaseviča aizturēšanā, portālu Skaties.lv informēja Eiropas Parlamenta preses dienests.

Ceturtdien, 10. jūnijā, ar 620 balsīm “par”, 16 “pret” un 36 “atturoties” pieņemtajā rezolūcijā, Eiropas Parlamenta (EP) deputāti stingri nosoda ”Ryanair nolaupīšanu” kā ”valsts terorisma aktu” un aicina nekavējoties un bez nosacījumiem atbrīvot Romānu Protaseviču un Sofiju Sapegu, kā arī visus pārējos Baltkrievijā aizturētos žurnālistus un politieslodzītos.

Rezolūcijā Padome tiek mudināta pēc iespējas ātrāk noteikt sankcijas Baltkrievijas personām un struktūrām, kas iesaistītas lidmašīnas pārtveršanā un nosēdināšanā.

Eiropas Parlamenta deputāti akcentē, ka ES dalībvalstīm ir steidzami jāsāk darbs pie nākamā sankciju kopuma pret tiem, kuri pagājušajā gadā piedalījās Baltkrievijas vēlēšanu rezultātu viltošanā un pēc tam notikušajos cilvēktiesību pārkāpumos. Viņi prasa noteikt sankcijas prokuroriem, tiesnešiem un tiesībaizsardzības darbiniekiem, kuri piedalās režīma kritizētāju vajāšanā, kā arī aģentiem, kas darbojas propagandas, plašsaziņas līdzekļu un dezinformācijas jomā, piemēram, Maratam Markovam, kurš 2. jūnijā “intervēja” Romānu Protaseviču valsts televīzijas kanālā ONT.

Turklāt EP deputāti aicina ātri pieņemt un īstenot ekonomiskas un nozaru sankcijas pret galvenajām Baltkrievijas rūpniecības nozarēm, īpaši vēršoties pret jēlnaftas un naftas produktu, kālija karbonāta un tērauda ieguves un kokapstrādes nozarēm. Ir stingri jāpārtrauc finansiāls atbalsts režīmam, Baltkrievijas bankām jāatsaka visas jaunās kredītlīnijas un jāpārtrauc ieguldījumi infrastruktūrā vai saimnieciskos uzņēmumos. Eiropas finanšu iestādēm ir jāaizliedz iegādāties obligācijas vai citi finanšu instrumenti, ko emitējusi Baltkrievijas valdība un ar to saistītās valsts iestādes.

Rezolūcija arī aicina izslēgt Baltkrieviju no starptautiskām sporta organizācijām un starptautiskiem pasākumiem, tostarp Eiropas un pasaules čempionātiem, kā arī Tokijas Olimpiskajām spēlēm. EP deputāti arī mudina Eiropas Futbola asociāciju savienību (UEFA) atņemt Baltkrievijas valsts televīzijai TVR tiesības pārraidīt gaidāmo EURO 2020. gada futbola turnīru un tās bez maksas piešķirt neatkarīgajai televīzijai “Belsat TV”.

Pirms balsojuma otrdien, 8. jūnijā, EP deputāti ar ES ārpolitikas vadītāju Žuzepu Borelu apsprieda arī sistemātiskos cilvēktiesību pārkāpumus Baltkrievijā.

1 komentārs