Eiropas Parlaments atbalsta ierosmi ieviest vienotu uzņēmumu peļņas definīciju

0 Komentāru

Ceturtdien Eiropas Parlaments atbalstīja vienotas uzņēmuma ienākuma nodokļa (UIN) bāzes ieviešanu visā kontinentā. Tai vajadzētu palīdzēt arī Latvijas budžetā ieripināt nodokļu dolārus no tādiem globāliem milžiem kā “Facebook”, “Google” un “Apple”.

Tomēr, kā brīdina Latvijas eirodeputāti, tas beigu beigās mūsu valstij var nākt par sliktu.

Pašreizējā uzņēmumu ienākuma nodokļa sistēma ir tapusi vēl industriālās revolūcijas laikā, kad viss bija vienkāršāk – te ir rūpnīca, te strādā strādnieki, tātad – te arī uzņēmējs gūst peļņu. Mūsdienās viss ir citādāk. Tādām korporācijām kā “Facebook” vai “Apple” nevajag Latvijā ne rūpnīcas, ne darbiniekus, lai gūtu te pamatīgu peļņu. Un tās nekautrējas šo faktu izmantot, lai pamatīgi ieekonomētu uz nodokļu rēķina.

Skandalozi piemēri šādai praksei tālu nav jāmeklē. Tikai pagājušā gada vasarā Eiropas Komisija piemēroja 13 miljardus eiro lielu sodu telefonu ražotājam “Apple”, kurš savu produkciju pārdeva visā Eiropā, bet visu peļņu no tā novirzīja uz savu mītni Īrijā, kur savukārt par šo peļņu varēja maksāt stipri mazākus nodokļus nekā citās valstīs.

Pols Tangs
EP ziņotājs par vienoto UIN bāzi (Nīderlandes Darba partija)

Tieši tā arī ir problēma, ka tādi uzņēmumi kā “Apple”, “Facebook” un “Google” ļoti acīmredzami ir klātesoši mūsu valstīs – Vācijā, Itālijā, Spānijā, Latvijā – bet nemaksā tajās nodokļus. Un nav tā, ka nodokļu dienesti nav mēģinājuši ar to cīnīties. Mūsu priekšlikums nozīmēs to, ka, piemēram, “Apple” vairs nevarēs maksāt nodokļus tikai vienā valstī, strādājot daudzās.

Eiropas Savienībā ir vairākas zemo nodokļu administrācijas, kā Īrija, Luksemburga, Malta, un tieši tajās multinacionāli uzņēmumi izvēlējušies reģistrēt savas Eiropas mītnes. Tas, ko paredz jaunais Eiropas Komisijas piedāvātais risinājums, ir ieviest visās valstīs vienotu uzņēmuma peļņas definīciju un kritērijus, lai šāda prakse vairs neļautu izsprukt no nodokļiem. Tas ir, kurā valstī pārdevi preci vai pakalpojumu, tajā arī maksā nodokli.

Pjers Moskovisī
Eiropas ekonomikas komisārs

Mūsu piedāvātā vienotā uzņēmuma ienākuma nodokļa bāze radikāli uzlabotu nodokļu vidi uzņēmumiem Eiropā. Tā ieviestu nekad vēl iepriekš nebijušu vienkāršību nodokļu jomā un arī uzlabotu cīņu ar peļņas slēpšanu ārzemēs.

Jāpiebilst, ka Latvija, kaut arī nav ieskaitāma nodokļu paradīžu kategorijā, no uzņēmumiem iekasē stipri zemākus nodokļus nekā, piemēram, Francija vai Spānija. Tādēļ Latvijas eirodeputāts Krišjānis Kariņš iestājās pret pats savu politisko grupu un balsoja pret vienoto nodokļa bāzi. Viņš brīdina, ka tas esot Trojas zirgs, ar kuru kreisie spēki cerot pavērt durvis uz vienādu nodokļu likmju ieviešanu visā Eiropā. Latvijai tas nebūtu izdevīgi.

Krišjānis Kariņš
EP deputāts (Vienotība)

Mērķis daudziem ir sākt ar vienotu bāzi, kas tiek aplikts, lai nākotnē varētu veidot vienoto likmi, balstoties uz šo bāzi. Un tas jāatceras, ka, kaut gan tekstā viņš nav, reāli tas ir tas, pie kā strādā. Varētu teikt, ka Eiropā vecākās, turīgās dalībvalstis vēlas pasargāt savu tirgu no tām valstīm, kuras ir atradušas, kuras ir spējušas noturēt nodokļu likmes zemāk.

Paši sociālisti gan šādas bažas noraida – tieši otrādi, jaunā kārtība palīdzēs katrai valstij labāk iekasēt sev pienākošos starptautisko uzņēmumu peļņas daļu, un tādējādi samazināšot spiedienu uz valdībām celt nodokļus.

Pols Tangs
EP ziņotājs par vienoto UIN bāzi (Nīderlandes Darba partija)

Šajā priekšlikumā ir paredzēts, ka dažādu valstu nodokļu likmes var būt dažādas. Un, manuprāt, valstīm ir jāsaglabā šādas manevru iespējas. Parasti jau ir tā, ka lielas valstis ar lielu iekšējo tirgu izvēlas lielākas nodokļu likmes, bet mazākas valstis ar mazākiem tirgiem, kā jūsu valsts vai Nīderlande, izvēlas zemākas likmes.

Jāpiebilst, ka Eiropas Parlaments oficiāli atbalstīja šādas kopīgās uzņēmuma ienākuma nodokļa bāzes ieviešanu. Tomēr par to vēl jālemj Eiropas Padomei, kurā vistiešākajā veidā pārstāvētas arī galvenās ieguvējas no pašreizējās kārtības. Jebkurā jautājumā, kas saistīts ar nodokļiem, valstīm ir jāspēj vienoties vienbalsīgi, tādēļ uz radikālām pārmaiņām cerību ir maz.

0 Komentāru