Eiroparlaments atbalsta priekšlikumu par atteikšanos no sezonālās laika maiņas

50 komentāri

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti otrdien Strasbūrā notiekošās plenārsesijas laikā atbalstīja priekšlikumu no 2021. gada atteikties no sezonālās laika maiņas rudenī un pavasarī.

Par šo ierosinājumu nobalsoja 410 deputātu, pret – 192, bet 51 atturējās.

Tagad atbildība par laika maiņām būs jāuzņemas Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, kurām jāizlemj palikt vasaras laikā un maiņu pēdējo reizi veikt 2021. gada marta pēdējā svētdienā, vai saglabāt ziemas laiku, beidzamo reizi laikrāžus griežot 2021. gada oktobra pēdējā svētdienā.

Šos nosacījumus paredz atbalstītais EP nostājas projekts.

Par direktīvas galīgo redakciju deputātiem būs jāvienojas ar dalībvalstu pārstāvjiem.

Jāpiebilst, ka EP arī vēlas, lai ES valstis savstarpēji saskaņotu savu izvēli. Tas nepieciešams, lai netiktu traucētā ES vienotā tirgus darbība.

Apstiprinātais teksts ir Eiropas Parlamenta nostāja sarunās ar ES dalībvalstu ministriem. Tajās jāpanāk vienošanās par noteikumu galīgo redakciju, piebilst EP preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota.

Ņemot vērā iedzīvotāju izrādīto interesi, EP 2018. gada februārī aicināja Eiropas Komisiju (EK) izvērtēt iespējamās izmaiņas direktīvā, kas nosaka sezonālo laika maiņu ES valstīs. Izvērtēšanas laikā EK saņēma 4,6 miljonus atsauksmju, un 84% gadījumu cilvēki atbalstīja atteikšanos no sezonālās laika maiņas. Ņemot vērā rezultātus, EK ierosināja atteikties no laika maiņas.

ES vienotu laika maiņu noteica 1980. gadā, lai nodrošinātu netraucētu vienotā tirgus darbību. Pirms tam katra valsts lēmumu par laika maiņu pieņēma pēc saviem ieskatiem. Pašlaik spēkā esošā direktīva liek ES valstīm marta pēdējā svētdienā pieņemt vasaras laiku, bet oktobra pēdējā svētdienā atgriezties ziemas laikā.

Foto: IEVA VĀRNA, LNT ZIŅAS

50 komentāri