Eiroparlamentāriešiem vairs neļaus piepelnīties ar lobēšanas pakalpojumu sniegšanu

Komentāri

Eiropas Parlaments (EP) palicis zem palielināmā stikla lobistus un beidzot noteicis aizliegumu deputātiem pašiem piepelnīties ar lobēšanu. Nauda, vara un korupcija iet roku rokā pat augstākajos Eiropas gaiteņos, un izmaiņas skars arī deputātu deklarācijas, tām jākļūst “caurspīdīgākām”. 

Novembrī Vāciju pāršalca skandāls – izrādījās, ka uzņēmums “Network Media GmbH” par tikšanos ar sociāldemokrātu politiķiem, no uzņēmumiem un lobistiem iekasēja trīs līdz 7 tūkstošiem eiro. Šī ir aisberga redzamā daļa, jo darījumi parasti tiek turēti slepenībā. Atliek vien minēt, cik lielas summas politiķi iekasē par izņēmumiem labvēlīgu lēmumu pieņemšanu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ar vairāk nekā 500 balsīm par un 130 pret, EP lēma uzlikt stingrākus grožus deputātu iespējām, pašiem pēc darba gaitu beigām, pārsēsties otrā nometnē un kļūt pat lobistiem. Un beidzot – Rīcības kodekss ietver skaidru aizliegumu esošajiem EP deputātiem pieņemt apmaksātu lobēšanas darbu.

Ar lobēšanu nodarbojas visi lielie uzņēmumi, kuri cenšas panākt likumu izmaiņas, lai gūtu peļņu vai gremdēt konkurentus.

Tiek lēsts, ka Briselē vien ir 15 000 lobistu un 2500 oficiālu lobistu aģentūru. Viņu aktīvo, pat uzmācīgo rosību izjutuši arī Latvijas eiroparlamentārieši.

Izmaiņas skar arī deklarācijas. EP deputātu finansiālo interešu deklarācijām jābūt detalizētākām, tās regulāri jāatjaunina un jāpārbauda. Parlamentā netrūkst arī skeptiķu, kas ir pārliecināti, ka šīs izmaiņas negodprātīgiem deputātiem radīs vien vieglus šķēršļus, lai turpinātu pildīt naudas maku un slēpto sponsoru intereses.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl