Eiroparlamentārieši apspriedīs ASV un Irānas attiecību eskalāciju

Pievienot komentāru
Eiroparlamentārieši apspriedīs ASV un Irānas attiecību eskalāciju
AFP / SCANPIX

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti ar Eiropas Savienības (ES) augsto pārstāvi ārlietās Žozepu Borrelju 14.janvārī apspriedīs ASV un Irānas attiecību eskalāciju, aģentūru LETA informēja EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.

Saspīlējumi starp ASV un Irānu pieauga pēc tam, kad 3.janvārī ASV īstenotā raķešu uzbrukumā Irākas galvaspilsētā Bagdādē bojā gāja Irānas militāro spēku augstākā ranga komandieris Kasems Soleimani.

Pēc Soleimani bojāejas Irāna draudēja ASV ar atriebību. Īsi pēc tam Irākas parlaments pieņēma rezolūciju, aicinot valdību vairs nepieļaut ārvalstu karaspēka klātbūtni valstī.

Kā ziņots, pēc ASV sarīkotiem triecieniem Irākā valsts parlaments pieņēma nesaistošu rezolūciju par ASV karavīru izvešanu no valsts.

3.janvārī no ASV drona izšautu raķešu triecienā pie Bagdādes lidostas tika nogalināti desmit cilvēki – pieci irākieši un pieci irāņi, arī Soleimani un Irākas militārā grupējuma “Hashed al Shaabi” jeb “Tautas mobilizācijas spēki” vadītāja vietnieks Abu Mahdi al Muhandiss. Šis trieciens bija vērsts pret Soleimani un tika īstenots pēc Trampa rīkojuma.

Trieciens sekoja proirāniski noskaņotu protestētāju uzbrukumam ASV vēstniecībai Bagdādē, kas bija plānots kā protests pret ASV gaisa triecieniem Irānas atbalstītajam grupējumam “Hizbollah brigādes”, kuru ASV vaino uzbrukumā tās bāzei Irākas ziemeļos, kurā dzīvību zaudēja ASV armijas līgumdarbinieks.

Lasi vēlIrāna ar raķetēm apšaudījusi ASV Irākā izmantotās aviobāzes; vienā no tām atradušies arī Latvijas karavīri