Eiroparlamenta vēlēšanas arī Slovākijā, Maltā un Čehijā

Pievienot komentāru
Eiroparlamenta vēlēšanas arī Slovākijā, Maltā un Čehijā
AFP/SCANPIX

Vairākums Eiropas Savienības valstu vēlēšanas organizē svētdien, taču 25. maijā – līdz ar Latviju – savus Eiroparlamenta deputātus izraugās Maltas un Slovākijas vēlētāji, kā arī nobalsošana turpinās Čehijā, kur norit vēlēšanu otrā, noslēdzošā diena.

Pie urnām dotas maltieši – un šoreiz balsot var no 16 gadu vecuma. 370 000 vēlētāju izšķirsies par tiem deputātiem, kurus sūtīt uz Briseli – Maltai piešķirti seši mandāti, kas ir dalīta pēdējā vieta pārstāvniecības lieluma ziņā. Aptaujas vēsta, ka nekādi pārsteigumi nav gaidāmi, vairāk nekā puse cilvēku savu balsi varētu atstāt par centriski kreiso Darba partiju.

Tikmēr par Slovākijas izvēli eksperti izsakās pavisam citādi. Slovākija vērtēta kā šo vēlēšanu nezināmais lielums, galvenokārt – katastrofāli zemās vēlēšanu aktivitātes dēļ. 2014. gadā, kad Eiropas Savienība vēlēja iepriekšējo parlamenta sasaukumu, Slovākija uzstādīja gada antirekordu – pie urnām ieradās vien 13 procenti vēlētāju. Tomēr arī šoreiz par līderi piesardzīgi tiek nosaukta Sociāldemokrātiskā partija.

Bet Čehijas vēlētāji izmanto iespēju sestdien turpināt izdarīt izvēli – Čehijā oficiālās vēlēšanu dienas ir divas, 24. un 25. maijs – cīņa notiek par 21 mandātu. Kopumā iepriekšējā balsošana vai balsošana neklātienē katrā no valstīm notiek saskaņā ar vietējo kārtību. Taču vienīgi Čehijā, Īrijā, Maltā un Slovākijā šādas iespējas vēlētājiem netiek dotas.

Aptauju rezultāti uzvaru Čehijā paredz populistu – premjera Andreja Babiša centriskajai partijai. Prāgā gan vairākas nedēļas jau notiek protesta akcijas pret amatā nesen iecelto tieslietu ministri. Demonstranti uzsver, ka viņa piesedz Babišu, laikā, kad virs viņa savilkušies apsūdzību mākoņi par krāpšanos Eiropas Savienības fondu naudu.

Tikmēr no jau vakar nobalsojušajiem mediju uzmanība pievērsta Īrijai, kur aptauju dati liecina par nelielu ”zaļo vilni” – tas, iespējams, arī apstiprināsies naktī uz pirmdienu. Zaļajai partijai prognozē trīs no 11 Īrijai atvēlētajām vietām, medijiem vēršot uzmanību, ka šie rezultāti atbalsosies arī turpmākajās vietējās vēlēšanās un Eiropas politikā kopumā.