Eiroparlamentā briest dumpis pret Nordstream 2 cauruļvadu

Komentāri

Pēc tam, kad Eiropas Komisijas izbeidza Gazprom konkurences pārkāpumu izmeklēšanu, jaunu elpu ieguvis arī viens no Krievijas gāzes milža lielākajiem projektiem – cauruļvads Nordstream 2. Eiropas Savienības institūcijas līdz šim bijušas kūtras vērtēt, vai ietekmīgās Vācijas atbalstītais projekts nav pretrunā ar savienības principiem. Tomēr virkne Eiropas parlamenta deputātu vēl cer, ka Kremļa ietekmi audzējošo projektu izdosies apturēt.

Jau pirmais Nordstream cauruļvads, ko pirms sešiem gadiem izbūvēja no Krievijas uz Vāciju pa Baltijas jūras dibenu, izraisīja asus iebildumus no Baltijas valstīm un Polijas. Tās bažījās, ka gāzesvads tikai palielinās Eiropas atkarību no Krievijas un ļaus Kremlim tās šantažēt ar gāzes atslēgšanu neapdraudot piegādes Rietumeiropai. Tomēr nauda dara savu, un neraugoties uz Ukrainas konfliktu, virkne Rietumeiropas enerģētikas milžu paziņoja, ka, kopā ar Gazprom, īstenos projekta otro kārtu – Nordstream 2.

Teorētiski Nordstream 2 celtniecība ir Vācijas iekšējā lieta, tādēļ Eiropas iestādēm te nav teikšanas. Virkne Eiropas Parlamenta deputātu gan tam nepiekrīt – viņuprāt jaunais zemūdens gāzesvads no Krievijas uz Vāciju ir pretrunā ar Eiropas enerģētikas savienības burtu un garu.

Jaunu elpu šis projekts ieguva pēc tam, kad Eiropas Komisija martā pabeidza konkurences pārkāpumu izmeklēšanu pret Gazprom. Kaut komisija gāzes milzi atzina par vainīgu netaisnīgā cenu politikā pret Austrumeiropas valstīm daudzu gadu garumā, soda sankcijas nesekoja – to vietā tas apsolīja nākotnē būt pielaidīgāks attiecībās ar klientiem.

Tādēļ tagad Krievija lūgusi Dānijai licenci cauruļvada būvēšanai caur tās teritoriālajiem ūdeņiem. Paredzēts, ka tas šķērsos arī Zviedrijas ūdeņus.  Kaut Skandināvijā daudzi baidās lieki kaitināt Kremli, arī Zviedrijā projektam netrūkst pretinieku.

Eiropas enerģētikas savienības tā sauktā trešā pakete paredz, ka energoresursu piegādātājiem nevajadzētu kontrolēt arī cauruļvadus, pa kuriem tie tiek piegādāti. Tādēļ, piemēram, nupat no Latvijas gāzes nodalīts gāzes cauruļvadu uzņēmums Connexus Baltic grid, kas jāpārdod jauniem īpašniekiem. Tikmēr Gazprom piederošais Nordstream 2 nonāk tiešā pretrunā ar šo principu.

Lasi vēl