Eiropadomes prezidents mudina vienoties par ES atlabšanas plānu

1 komentārs
Eiropadomes prezidents mudina vienoties par ES atlabšanas plānu
REUTERS / SCANPIX

Briselē turpinās šķēpu laušana par pandēmijas iedragātās Eiropas Savienības ekonomikas atlabšanas plānu.

Palikusi nedēļa līdz samitam, kurā dalībvalstīm būtu beidzot jāpanāk vienošanās par 750 miljardus eiro vērto “glābšanas riņķi”. Eiropadomes prezidents Šarls Mišels aicina dalībvalstis nevilcināties un to atbalstīt. Vienlaikus viņš aicina arī rezervēt piecus miljardus neparedzētu breksita seku mīkstināšanai.

“Mums jāatrod līdzsvars, lai panāktu galīgu politisku vienošanos. Mūsu ekonomikām ir nepieciešams tūlītējs atbalsts. Atskaitot Covid-19 krīzi, arī breksits ir izaicinājums mums visiem, tāpēc es ierosinu izveidot piecu miljardu eiro breksita rezervi,” uzsver Mišels.

Eiropas Komisijas plāns paredz 750 miljardus eiro iegūt, tos aizņemoties finanšu tirgos.

500 miljardi no šīs summas tiktu piešķirti grantu veidā un 250 miljardi – kā aizdevumi. Lai plānu varētu īstenot, tam nepieciešama visu dalībvalstu piekrišana. Paredzams, ka vienošanos panākt nebūs viegli. Tā, piemēram, donorvalstu četrinieks – Austrija, Dānija, Nīderlande un Zviedrija – akcentē, ka jādod priekšroka aizdevumiem ar stingriem noteikumiem, nevis grantiem. Ir strīdi arī par to, kur vairāk naudai jāplūst – uz salīdzinoši nabadzīgāko Austrumeiropu, vai uz Covid vairāk skarto Rietumeiropu.

1 komentārs