Eiropa un migrācijas draudi: rudenī tiks izveidota jauna ātrās reaģēšanas apsardzes vienība

Pievienot komentāru
Eiropa un migrācijas draudi: rudenī tiks izveidota jauna ātrās reaģēšanas apsardzes vienība
Foto: AFP / LETA

Eiropas Parlaments spēris soli uz priekšu migrācijas krīzes risināšanā. Deputāti šodien piekrita Eiropas robežas un krasta apsardzes aģentūras izveidei. Tas nozīmē, nekontrolētas migrantu plūsmas gadījumā valstis varēs lūgt citu Eiropas Savienības dalībvalstu palīdzību. Balsojumam Strasbūrā līdzi sekoja TV3 filmēšanas grupa.

Kompromiss jautājumā par Eiropas Savienības robežas apsargāšanu Briselē tika panākts vien pirms nepilnām divām nedēļām. Otrdien plenārsesijā Strasbūrā deputāti to vēlreiz pārrunāja, un šodien pusdienlaikā lēmums tika pieņemts.

Ar priekšlikumiem Eiropas robežu un krasta apsardzībai pērnā gada nogalē nāca klajā Eiropas Komisija, un tie ir daļa no pasākumiem, kas veicami cīņai ar migrācijas krīzi. Šo priekšlikumu izskaidrošana Eiropas Parlamenta deputātiem tika uzticēta Latvijas eiroparlamentārietim Artim Pabrikam. Viņš akcentē, ka šis darbs nav bijis viegls, vienlaikus gan vairums deputātu apzinājušies šā lēmuma nepieciešamību, lai netiktu apdraudēta Šengenas zonas pastāvēšana

Jaunā Eiropas robežas un krasta apsardzes aģentūra tiks veidota uz līdzšinējās aģentūras Frontex bāzes. Jaunā no vecās atšķirsies ar daudz lielākām iespējām, tostarp cilvēku skaitu un tehnisko nodrošinājumu.

Valsts, kas uz robežas sastapsies ar nekontrolējami lielu bēgļu plūsmu, aģentūrai varēs lūgt gan tehnisku, gan cilvēkresursu palīdzību, savukārt, ja dalībvalsts, kuru pārpludinās bēgļi, no šīs palīdzības atteiksies, citas dalībvalstis būs tiesīgas sākt savu robežu aizsardzību.

Latvijas eiroparlamentārieši gan ir vienisprātis, ka migrācijas problēmu risināšanā vēl ir ļoti daudz darāmā. Ar jaunās aģentūras izveidi vien bēgļu straumes uz Eiropu nevarēs apturēt.

Jaunajā Eiropas robežas un krasta apsardzes aģentūrā tiks investēti līdz pat 300 miljoni eiro, ko segs no bloka kopīgā budžeta. Aģentūrā tiks iesaistīti vairāk nekā 2000 cilvēku, tostarp 30 robežsargi no Latvijas. Plānots, ka jaunā struktūra darbu sāks rudenī. Vienlaikus valstis tiek mudinātas lielāku uzmanību pievērst pašām savu robežapsardzības spēju stiprināšanai.

Video