Ēģiptē atklātas 43 miljonus gadu senas četrkājainu vaļu sugas

1 komentārs
Ēģiptē atklātas 43 miljonus gadu senas četrkājainu vaļu sugas
SWNS/SCANPIX

Zinātnieki Ēģiptē atklājuši 43 miljonus gadu senu četrkājainu vaļu sugu “Phiomicetus anubis”.

Sugas fosilijas sākotnēji tika atklātas Ēģiptes rietumu tuksnesī. Dzīvnieka galvaskauss atgādina Anubisu, seno ēģiptiešu šakāļu dievu, kuram par godu tas arī nosaukts.

Mūsdienu vaļu senči attīstījās no briežiem līdzīgiem zīdītājiem, kas uz zemes dzīvoja aptuveni 10 miljonus gadu. Tiek lēsts, ka tie svēra ap 600 kilogramiem un garumā sasniedza trīs metrus.

Četrkājainajiem vaļiem bija ļoti spēcīgi žokļi, kas paredzēti medījuma ķeršanai. Pateicoties tam, ka tiem bija arī kājas, tie spēja pārvietoties gan uz sauszemes, gan ūdenī.

Daļējais skelets tika atrasts Faijuma oāzē, un to analīzēja Mānsūra universitātes zinātnieki. Kaut arī teritorija šobrīd ir tuksnesis, agrāk tur atradās jūra, tāpēc augsne ir fosīlijām bagāta.

Kaut arī “Phiomicetus anubis” nav pirmā atklātā vaļu suga, kurai ir arī kājas, tā tomēr tiek uzkatīta par pirmo daļējo ūdens vali, kas atklāts Āfrikā.

Tiek uzskatīts, ka pirmie vaļi attīstījās Sienvidāzijā aptuveni pirms 50 miljoniem gadu. 2011.gadā paleontologi atklāja 43 miljonus senu vaļa fosīliju, kuram arī bija kājas, pleznas un pakavi.

1 komentārs