Komentāri

Karš Austrumkrainā ilgst jau vairāk nekā gadu un gandrīz visu šo laiku un kā novērotājs tur uzturējies latvietis Gunārs Graumanis. Viņš, daloties iespaidos, atklāj, ka par spīti pamieram, miers Ukrainas austrumos joprojām nav iestājies.

Viņš ir viens no astoņiem latviešiem, kas devušies EDSO misijā. Graumanis ar kolēģiem dzīvo dažu desmitu kilometru attālumā no frontes līnijas un savām acīm redzējis visas kara šausmas.

Šonedēļ uz dažām dienām viņš bija ieradies Latvijā un savos iespaidos dalījās ar mūsu kolēģi Jāni Zariņu.

33 gadus vecais valmierieties Gunārs Graumanis pirmais latvietis, kurš pirms gada devās EDSO misijā uz Ukrainu. Piedāvājums viņam bijis negaidīts, un sākumā nedz viņš, nedz tie, kas viņu sūtīja nav sapratuši uz kurieni viņš īstenībā brauc. Ģimenei par savu lēmumu viņš paziņojis, kad jau bija ieradies Ukrainā. Pēc profesijas Gunārs ir policists, dzīves laikā apguvis vairākas valodas. Šobrīd viņš uz dažām dienām ieradies Latvijā, bet jau nākamnedēļ atkal brauks uz Ukrainu.

Gunārs stāsta, ka kara plosītajos apgabalos joprojām turpina dzīvot cilvēki. Tiesa gan frontes līnijas tuvumā esot arī ciemi, kur palikuši vairs tikai uz rokas pirkstiem saskaitāmi iedzīvotāji. Spilgtākos brīžus viņš piedzīvojis Doņeckā un apmeklējot Malaizijas lidmašīnas avārijas vietu. ”Skarbi tur bija, 300 cilvēku līķi…atlūzas 15 km rādiusā,” atminas Graumanis.

Foto: LETA

Foto: LETA

Misijas pamatuzdevums ir braukt uz karadarbības zonu vākt informāciju, runāt ar cilvēkiem, skatīties, kā notiek bombardēšana. Parasti kopā brauc 6 cilvēki 2 mašīnās, kas dodoties uz bīstamākajām zonām tiek konvojētas. Pārvietojoties jāievēro stingri drošības pasākumi. ”Uz lauka braukt bīstami, var pārvietoties tikai pa atmīnētiem ceļiem. Ir gadījumi, kad uzsprāgušas mašīnas, pat autobusi ar cilvēkiem,” stāsta Graumanis

Runājot par vietējo iedzīvotāju attieksmi pret karu Gunārs stāsta, ka lielākā daļa ļaužu ir šokā un gaida, kad tas beigsies un atgriezīsies ierastā dzīve. Viedoklis par to, kurš karā vainojams cilvēkiem ir atšķirīga.

Līgums ar EDSO Gunāram Graumanim noslēgts līdz nākamā gada marta beigām. Bez viņa misijā ir vēl 7 latvieši. Savukārt kopumā Ukrainas un separātistu konfliktu novēro aptuveni 500 EDSO darbinieki.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl