Džonsons Lielbritānijas ārlietu ministra amatā izpelnās kritiku un izsmieklu

Pievienot komentāru
Džonsons Lielbritānijas ārlietu ministra amatā izpelnās kritiku un izsmieklu
Reuters/Scanpix

Lielbritānijas jaunā premjerministre Terēza Meja uzreiz pēc stāšanās amatā jau sarūpējusi pirmo pārsteigumu. Par ārlietu ministru viņa izraudzījusies bijušo Londonas mēru un vienu no aktīvākajiem izstāšanās kampaņas atbalstītājiem, ekscentrisko politiķi Borisu Džonsonu. Viņa kļūšana par ārlietu ministru izpelnījusies starptautisku kritiku un pat izsmieklu.

Uzreiz pēc audiences Bakingemas pilī, saņēmusi karalienes Elizabetes Otrās aicinājumu veidot valdību, Terēza Meja vakar vakarā devās uz premjera rezidenci Dauningstrītā, lai sāktu pildīt jaunos pienākumus. Par premjerministri viņa kļuvusi vēsturisku pārmaiņu laikā.

“Aizejot no Eiropas Savienības, sev veidosim jaunu pozitīvu lomu pasaulē, un mēs padarīsim Lielbritāniju par valsti, kas darbojas ne vien dažu izredzēto, bet visu mūsu labā,” sacīja Meja.

Nekavējoties pēc stāšanās amatā, par “dzelzs lēdiju” sauktā Meja jau nosauca ietekmīgāko ministru vārdus. Daudziem par pārsteigumu, negaidīti par ārlietu ministru viņa izraudzījusies Borisu Džonsonu. Viņš spēlēs nozīmīgu lomu Lielbritānijas izstāšanās sarunās.

Izvēle par labu Džonsonam starptautiski tiek vērtēta ļoti pretrunīgi. “Politiskais āksts” un “kļūdu karalis” arī tik neglaimojoši Džonsonu raksturo Eiropas prese. Viņa kļūšana par ārlietu ministru tāpat nodēvēta par britu humora izjūtas izcilu paraugu.

Kritiski par Džonsonu izsakās arī Eiropas ietekmīgāko valstu ārlietu ministri.

Džonsonam jau nācies atbildēt arī uz britu žurnālistu neērtiem jautājumiem par viņa līdzšinējo nediplomātisko rīcību. Džonsons tā, piemēram, sacījis, ka ASV prezidents nevar būt objektīvs attiecībās ar Lielbritāniju, jo viņam, kā “pa pusei kenijietim” ir “iedzimta nepatika pret britu impēriju”.

Tikmēr bijušais ārlietu ministrs Filips Hamonds jaunajā valdībā ir finanšu ministrs. Terēza Meja izveidojusi arī jaunu amatu. Pieredzējušais politiķis un aktīvs Brexit atbalstītājs Devids Deiviss iecelts par valsts sekretāru, kura atbildības joma ir Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības. Viņš jau nosaukts par Brexit ministru.

Video