Vai steigā pirms “Brexit” gaidāms jauns emigrācijas vilnis no Latvijas uz Lielbritāniju?

6 komentāri
Vai steigā pirms “Brexit” gaidāms jauns emigrācijas vilnis no Latvijas uz Lielbritāniju?
AFP/SCANPIX

Latvija un Lielbritānija vienojusies politiskā deklarācijā pasargāt abu valstu pilsoņus pat, tā sauktā, cietā “Brexit” gadījumā. Ar šo vienošanos būšot īslaicīgi pietiekami Latvijas pilsoņu tiesību garantijām, ja Lielbritānija grūtās politiskās situācijas dēļ līdz “Brexit” datumam – 29.martam – nepaspēs sagatavot un ratificēt dažādus tiesību līgumus.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) šīs nedēļas divpusējā politiskajā deklarācijā ar britu kolēģi Džeremiju Hantu vienojies, lai Lielbritānijas pilsoņiem Latvijā un Latvijas pilsoņiem Lielbritānijā pēc “Brexit” 29.martā netiktu liegta uzturēšanās, darba iespējas un nebūtu apgrūtinājumi saņemt dažādus sociālos labumus un privilēģijas kā līdz šim.

“Ja jūs studējat Lielbritānijā, jūs esat sācis studēt līdz šī gada 29. martam, jūs mierīgi turpināt, jūs neviens ārā nedzīs. Ja jūs strādājat, jums ir likumīgi ienākumi, jums ir darbavieta, dzīvesvieta, neviens jums neliks kaut kādas papildu darbības veikt, jūs turpināt strādāt, dzīvot kā līdz šim,” norāda Rinkēvičs.

Taču šai Latvijas-Lielbritānijas vienošanās ir būtisks nosacījums. Garantijas par dzīvi bez juridiskiem apgrūtinājumiem un šķēršļiem cietā “Brexit” gadījumā būs tikai tad, ja Latvijas pilsoņi būs ieradušies Lielbritānijā līdz šā gada 29.martam un sākuši tur darba attiecības vai arī būs jebkurš cits juridisks pierādījums.

“Pēc 29. marta gan britu valdība, gan Latvijas valdība var noteikt pilnīgi citas, daudz savādākas, daudz stingrākas ieceļošanas, darba atļauju, studēšanas vai kādus citus noteikumus. Tie, kas domā, ka 1. aprīlī viņi ieradīsies Lielbritānijā ar domu – es varu pieteikties darbā – var rēķināties, ka var gadīties, ka ir citi noteikumi, kas kas ir grozīti, jo tas tiešām attiecas tikai uz tiem cilvēkiem, kas visas savas saistības juridiski sakārtot līdz 29. martam ieskaitot,” norāda ārlietu ministrs.

Vai tagad laikā līdz 29.martam varētu sākties straujš emigrācijas vilnis no Latvijas uz Lielbritāniju, centienos paspēt ielēkt pēdējā vilcienā pirms zīmīgā “Brexit” datuma, cenšoties iegūt pirms-“Brexit” tiesības, esot grūti spriest, – saka Anglijas pilsētas Regbijas darbā iekārtošanas aģentūras vadītājs Miks Vizbulis: “Līdz šim novērots nav baigais vilnis, ka vairāk cilvēku gribētu paspēt pirms “Brexit”. Ir gan cilvēku, kas vairāk interesējas, vai, ja viņi nokārto sociālās apdrošināšanas numuru, vai viņi varēs palikt vēl pēc 29. marta šeit.”

Anglijas darbā iekārtošanas aģentūras vadītājs gan atzīst – ja pat sāktos straujš emigrācijas vilnis no Latvijas uz Lielbritāniju, darbs visiem atradīsies, jo vakances ir. “Mēs vairāk sadarbojamies ar industriālajām kompānijām – noliktavas un ražotnes. Protams, ka darba iespēju šeit ir daudz joprojām. Tas, kas ir novērots, paliek nedaudz vairāk darba vakanču ar to, ka situācija Polijā ir uzlabojusies un saistībā “Brexit” neskaidrībām loti daudz poļu izvēlas braukt mājās, un tas nozīmē, ka darba tirgus atveras vēl vairāk vaļā, jo atbrīvojas vakances,” saka Vizbulis.

Savukārt latviešu kopienas Mančestrā aktīviste Lija Baha-Kaufmane uzskata, – Latvijas un Lielbritānijas divpusējā vienošanās neveicinās pēdējā mirkļa emigrāciju. Tie, kuri gribējuši pārcelties uz dzīvi Lielbritānijā, jau ir izdarījuši.

“Ir varbūt dzirdēti gadījumi, ka tie, kas šobrīd jau dzīvo Anglijā aicina savus radiniekus ierasties līdz šim datumam, nokārtot nacionālo apdrošināšanas numuru – vienkārši, lai viņi šeit būtu reģistrēti. Bet es nedomāju, ka tā būs masveida parādība. Ja mēs paskatāmies sociālajos tīklos, tad ļoti daudzi tomēr brauc uz Norvēģiju un Vāciju. Domāju, ka Anglija vairs nav numur viens tajā top sarakstā,” norāda Baha-Kaufmane.

Nav gan zināms, kāds būs Eiropas Savienības pilsoņu tiesību kopums vai ierobežojumi pēc “Brexit” imigrācijas politikā, ja netiks panākta nekāda “Brexit” vienošanās starp Londonu un Briseli. No visas Eiropas līmeņa vienošanās būs arī atkarīgs, kas notiks ar Lielbritānijā veikto pensiju uzkrājumu pārcelšanu uz Latviju, izglītības dokumentu un sertifikācijas atzīšanu.

6 komentāri